Urazy kości, mięśni i stawów

 

Mechaniczne urazy kości dzielą się na:

  • Skręcenia – powstają na skutek przekroczenia zakresu stawu. W wyniku skręcenia może zostać uszkodzona torebka, chrząstka stawowa lub więzadło. W przypadku skręcenia dochodzi do ograniczenia ruchów oraz obrzęku.
  • Zwichnięcia – występują wtedy, gdy zmienia się położenie kości w stawie. Widocznym objawem zwichnięcia jest zniekształcenie stawu.
  • Złamania – w sytuacji, gdy siła urazu przekracza wytrzymałość kości dochodzi do jej złamania. W otwartym złamaniu dochodzi od przerwania struktury skóry, natomiast w przypadku złamania zamkniętego skóra nie zostaje przerwana. W złamaniu z przemieszczeniem odłamy kostne mogą przemieszczać się względem siebie.

Diagnostyka urazów kostno-stawowych

Jeżeli stwierdzimy u siebie zaburzenia w układzie kostno-stawowym lub niepokojące objawy ze strony stawów powinniśmy się udać do lekarza specjalisty. Zależnie od stadium oraz rodzaju dolegliwości możemy skorzystać z pomocy:

  • Ortopedy – specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu urazów narządu ruchu
  • Ortopedy-traumatologa – odpowiada za leczenie operacyjne urazów narządu ruchu (chirurgia urazowa)
  • Reumatologa – w wyniku chorób reumatycznych dochodzi do osłabienia ruchomości stawów. To może być przyczyną licznych urazów. W przypadku zdiagnozowania choroby reumatycznej regularne konsultacje reumatologiczne mogą pomóc w ocenie stadium choroby i zahamowaniu jej rozwoju.
urazy-i-uszkodzenia.png
Urazy i uszkodzenia mięśni i stawów

Profilaktyka układu kostno-stawowego

Ab zapobiegać powstawaniu skręceń, zwichnięć oraz złamań warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną ciała. Unikanie przeciążeń stawów, a także przestrzeganie zdrowej diety może sprawić, że nasze stawy zyskają pełną sprawność.

 

Zapalenie kaletki maziowej Zapalenie kaletki maziowej

Kaletki maziowe znajdują się w miejscach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Kaletki maziowe zmniejszają tarcia, nawilżają staw i ułatwiają ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. 

Zespół Volkmanna Zespół Volkmanna

Przykurcz niedokrwiennny zwany także zespołem Volkmanna. Jest pewnego rodzaju zwyrodnieniem mięśni.

Zespół algodystroficzny Zespół algodystroficzny

Zespół algodystroficzny, zwany także zespołem odruchowej dystrofii współczulnej, kompleksowym regionalnym zespołem bólowym (KZBR) lub zwany wcześniej zespołem Sudecka - od nazwiska niemieckiego chirurga, który jako pierwszy...

Łokieć golfisty Łokieć golfisty

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli medialis humeri) zwane jest także łokciem golfisty lub rzadziej łokciem oszczepnika. Jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych w przyśrodkowej okolicy...

Łokieć tenisisty Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

Urazy i uszkodzenia kości i stawów Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Choroba de Quervaine Choroba de Quervaine

Choroba de Quervaina objawia się bólem, a powoduje ją zapalenie pochewki ścięgnistej. Najczęściej obejmuje kości nadgarstka. Zespół de Quervaina jest zaliczany do tzw. entezopatii.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności