Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Do uszkodzenia dochodzi nagle, zwykle podczas aktywności. Miesień ten wykonuje wiele ruchów: zginanie stawu ramiennego, unoszenie ramienia do przodu, zginanie przedramienia. Wszystkie te ruchy mogą odbywać się równocześnie. Głowa długa jest również depresorem i stabilizatorem ramienia.

 

Budowa 

Mięsień dwugłowy ramienia – składa się z dwóch głów:

  • długiej
  • krótkiej
  1. Przyczep początkowy głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki
  2. Przyczep głowy krótkiej rozpoczyna się na wyrostku kruczym łopatki.
     

 

Mięśień dwugłowy ramienia

Rys. 1 Mięśień dwugłowy ramienia

Ku dołowi obie głowy mięśnia dwugłowego ramienia łączą się we wspólny brzusiec przechodząc niżej w płaskie – rozcięgno mięśnia dwugłowego ramienia przyczepiając się do guzowatości kości promieniowej.

 

Mięśień dwugłowy ramienia 2

Rys. 2 Mięsień dwugłowy ramienia

 

Przyczyny i objawy

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego w wieku średnim i starszym spowodowane jest najczęściej rozwijającymi się zmianami zwyrodnieniowymi i dotyczy głównie mężczyzn. U młodych mężczyzn mamy przeważnie do czynienia z zerwaniem mięśnia dwugłowego ramienia.

 

Czynnikami predysponującymi do takiej kontuzji mogą być:

 

  • brak rozgrzewki przed treningiem
  • używanie środków anabolicznych powodujących znaczny rozrost tkanki mięśniowej
  • liczne mikroprzeciążenia

 

Do przerwania ścięgna dochodzi z reguły w jego części mięśniowo- ścięgnistej. Charakterystycznym objawem jest ból ramienia połączony z jednoczesnym uczuciem „rozdzierania”. Rozpoznanie w przypadku przerwania ścięgna jest łatwe ponieważ mięsień się obkurcza i powstaje typowe zgrubienie mięśnia. Najbardziej widoczne jest osłabienie przedramienia. Zgięcie łokcia jest możliwe dzięki działaniu głowy krótkiej mięśnia dwugłowego.

 

Leczenie

Leczenie całkowitego przerwania mięśnia wymaga indywidualnego podejścia. Leczenie jest różne i zależy od wieku chorego, miejsca uszkodzenia, wykonywanego zawodu. U osób w wieku starszym zwykle nie stosuje się leczenia operacyjnego.

 

  1. U osób starszych oraz sportowców możliwe jest stosowanie suplementów diety zawierających kompleks kwasu hialuronowego i chondroityny. Suplementacja tymi składnikami jest ważna zwłaszcza u starszych ludzi ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów i chorobami zwyrodnieniowymi stawów oraz u osób po urazach i operacjach. Związki te regenerują chrząstkę stawową, poprawiają ruch w stawie i zmniejszają dolegliwości bólowe. Najlepiej przyswajalna forma suplementacji kwasu hialuronowego i chondroityny to płyn do picia. Taka forma wykazuje najwyższą wchłanialność. 
     
  2. W przypadku osób młodych i uprawiających sport leczenie operacyjne jest wskazane ze względów kosmetycznych i z powodu osłabienia siły mięśni zginania i supinacji przedramienia. Proponowanym zabiegiem jest tenodeza mięśnia dwugłowego i artroskopowa dekompresja podbarkowa.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Rehabilitacja

Plan rehabilitacji po naprawie całkowitego proksymalnego rozerwania ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia obejmuje zastosowanie unieruchomienia za pomocą ortezy przez okres 4 tygodni, ćwiczeń biernych , ostrożnych ćwiczeń czynnych wspomaganych w pełnym zakresie ruchu i ćwiczeń izometrycznych. Dodatkowo można zastosować suplementy diety bogate w kwas hialuronowy i chondroitynę w celu poprawy jakości chrząstki stawowej i przyspieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek. Po okresie 4 tygodni można wprowadzać lekkie ćwiczenia oporowe a po 8 tygodniach od zabiegu rozpocząć program ćwiczeń izotonicznych, wyciskania na ławeczce, ćwiczenia z taśmą. W celu ustalenia indywidualnego zestawu ćwiczeń należy zgłosić się do mgr rehabilitacji.

 

Autor: mgr Magda Łazarska

Zobacz również:

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego)

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie...

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli lateralis humeri) zwane jest zwykle łokciem tenisisty. Ta jednostka chorobowa należy do grupy entezopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości.

Ból stawu barkowego

Ból barku wywołuje chwilowy dyskomfort, a może też całkowicie ograniczyć ruchomość barku i wywoływać wrażenie zesztywnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu barku, a także w jaki sposób można im zapobiegać.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.