Jak przygotować się do wizyty u reumatologa?

Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas informacje. Skorzystaj z porad, jak przygotować się do wizyty u lekarza reumatologa.

 

Wizyta u reumatologa

Raport „Ja Pacjent 2017”  prezentujący m.in. dane na temat dostępności świadczeń specjalistycznych w Polsce jednoznacznie wskazuje, że niestety chorzy nie mogą liczyć na wystarczającą opiekę medyczną. Dlatego tak ważna jest każda wizyta u specjalisty. Przed wizytą u reumatologa przygotujmy istotne dokumenty, a także zastanówmy się, o co warto zapytać lekarza. Przychodząc na umówioną wizytę powinniśmy mieć ze sobą:

 

1. Aktualne wyniki badań

Wyniki badań stanowią podstawę do ustalenia diagnozy oraz oceny postępów choroby. W chorobach reumatycznych zalecana jest stała kontrola wyników OB, morfologii, czynnika reumatoidalnego. Lekarz prowadzący może przed wizytą zalecić wykonanie także szeregu innych badań, które umożliwią dokładniejszą ocenę naszego stanu zdrowia. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, jakie badania zalecane są w chorobach reumatycznych najczęściej.

 

2. Wykaz stosowanych leków

Ta informacja jest szczególnie istotna, jeżeli poza schorzeniami reumatycznymi przyjmujemy także lekarstwa na inne dolegliwości. Lekarz reumatolog powinien dysponować kompleksową wiedzą na temat naszego stanu zdrowia oraz przebytych chorób. Na tej podstawie lekarz jest w stanie przepisać odpowiednie środki farmakologiczne i zaplanować leczenie. Poza informacją o przyjmowanych lekarstwach poinformujemy także lekarza o przyjmowanych preparatach. Jeżeli istnieje ryzyko, że zapomnimy nazwy jakiegoś preparatu, zawsze możemy spisać ich nazwy przed wizytą lub wziąć środki ze sobą.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

3. Dzienniczek przebiegu choroby

Lekarze reumatolodzy bardzo często zalecają prowadzenie dzienniczka monitorowania choroby, w którym zapisywane są informacje na temat występujących dolegliwości i częstotliwości ich występowania. Taki dzienniczek pomaga w łatwy sposób opisać przebieg choroby. Możemy w nim zapisywać, kiedy występują objawy choroby, ich siłę oraz czas trwania. Powinniśmy w nim także wspomnieć o przyjmowanych lekach (dawka, okres przyjmowania, występowanie ewentualnych efektów ubocznych).

 

o-czym-pamietac-przed-wizyta-u-reumatologa.jpg
Prowadzenie dzienniczka przebiegu choroby

 

4. Dane kontaktowe do lekarza rodzinnego, a także dane kontaktowe do najbliższej osoby w rodzinie.

Już na etapie rejestracji w przychodni reumatologicznej pacjent może zostać poproszony o podanie ww. danych. Pacjent powinien być przygotowany na wskazanie osoby oraz danych kontaktowych do niej, która może zostać poinformowana o wynikach badań. Osoba ta będzie miała dostęp do informacji o przebiegu choroby. Będzie mogła także w imieniu pacjenta poprosić o wyniki badań, dlatego pamiętajmy o zabraniu ze sobą danych kontaktowych do takiej osoby.

 

Poza powyższymi wskazaniami nie zapominajmy o najważniejszym, a więc o pytaniach, które chcemy zadań lekarzowi. Szybki przebieg wizyty często sprawia, że pacjenci zapominają się poruszyć kwestie dla nich ważne. Prowadzone badania satysfakcji pacjentów jednoznacznie wskazują, że bardzo częstym problemem jest niedostateczna komunikacja. Ograniczony czas, jaki lekarz może poświecić na każdego pacjenta sprawia, że wizyty bardzo często trwają stosunkowo krótko. Jeżeli przed wizytą zapiszemy sobie na kartce wszystkie wątpliwości i pytania, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie zapomnimy w czasie wizyty wypytać o te kwestie lekarza.

 

Przebieg wizyty u reumatologa

Wizyta u reumatologa, podobnie jak wizyta u każdego lekarza specjalisty rozpoczyna się najczęściej od przeprowadzenia wywiadu. Lekarz może zapytać Cię o następujące kwestie:

  • Występowanie dolegliwości bólowych stawów – które stawy bolą, jak intensywny jest ból, a także jak często występuje? Czy ból ma związek z wysiłkiem fizycznym, czy występuje niezależnie od wykonywanych czynności? Lekarz z pewnością zapyta o to, czy występuje symetryczne zajęcie stawów, a także czy towarzyszą mu objawy dodatkowe takie jak zaczerwienienie, obrzęk czy tkliwość. Jeżeli jest to pierwsza wizyta u reumatologa, lekarz zapyta o początek występowania dolegliwości – kiedy pojawiły się pierwsze objawy i w jakich okolicznościach? Czy charakter bólu jest zmienny, czy może nasila się z biegiem czasu?
  • Poranna sztywność – dolegliwość ta jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w RZS oraz innych chorobach reumatycznych. Lekarz może zapytać, czy sztywność występuje, jak długo trwa, kiedy przechodzi?
  • Objawy dodatkowe – bardzo ważne jest także dokładnie zaobserwowanie występowania innych dolegliwości, takich jak gorączka, osłabienie organizmu, zmęczenie, spadek masy ciała, utrata apetytu, wysypki, zmiany skórne, senność, problemy z koncentracją. Dodatkowe objawy mogą sugerować postęp choroby lub występowanie innych dolegliwości.
  • Wyniki ostatnich badań – jeżeli jest to nasza kolejna wizyta u reumatologa, wówczas możemy zostać poproszeni o pokazanie wyników badań, które zostały zlecone przez reumatologa w czasie poprzedniej wizyty. Wybierając się do lekarza reumatologa, warto zawsze pamiętać o zabraniu ze sobą najnowszych wyników badań, które mogą pomóc lekarzowi ocenić postęp choroby.
  • Uwarunkowanie genetyczne – w czasie pierwszej wizyty u reumatologa, lekarz z pewnością zapyta o występowanie chorób reumatycznych w rodzinie. Ważne jest więc, aby przed wizytą upewnić się, kto z naszej rodziny cierpiał na choroby reumatyczne, w jakim wieku pojawiła się choroba, a także jaki był to rodzaj choroby reumatycznej i jak choroba postępowała.
  • Przebieg dotychczasowego leczenia i efekty przyjmowanych lekarstw / preparatów – w czasie kolejnej wizyty lekarz prawdopodobnie zapyta o to, czy przyjmujemy przepisane środki regularnie, a także czy są jakieś widoczne zmiany. Występowanie niepożądanych efektów ubocznych może być przesłanką do zmiany przepisanych środków farmakologicznych.

 

Badanie reumatologiczne

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może wykonać badanie stawów, oceniając stopień zaawansowani choroby. Obrzęk stawów, ograniczona ruchomość, ból pojawiający się podczas zginania stawów czy też zniekształcenia stawów to objawy, które są bardzo charakterystyczne dla chorób reumatoidalnych. Precyzyjne badanie pozwoli lekarzowi na postawienie prawidłowej diagnozy.

 

Przygotuj się do wizyty

Jeżeli cierpisz na dolegliwości stawów lub podejrzewasz u siebie chorobę, nie zwlekaj z wizytą u lekarza reumatologa. Zatrzymanie postępów choroby lub złagodzenie jej skutków możliwe jest w przypadku szybkiej diagnozy. Dlatego też im szybciej skorzystasz z wizyty u specjalisty, tym większa szansa na zatrzymanie szybkiego postępu choroby. Mając jednak na uwadze niewystarczającą liczbę lekarzy reumatologów w porównaniu do liczby pacjentów chorujących na dolegliwości reumatyczne, pamiętaj, aby odpowiednio się do tej wizyty przygotować. 

Tags:

Zobacz również:

Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

Sytuacja osób z chorobami reumatycznymi w Polsce

Poznaj sytuację osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce. W artykule prezentujemy wyniki badania ankietowego, w ramach którego Pacjenci oceniali zadowolenie z dostępu do specjalistycznych usług medycznych, poziomu wydatku na leczenie, czasu oczekiwania na diagnozę...

Diagnostyka artrozy

Wywiad, badania obrazowe, badania przedmiotowe oraz badania laboratoryjne – sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się artrozę. Dzięki odpowiednim badaniom Twój lekarz może rozpoznać artrozę już we wczesnej jej fazie.

Diagnostyka gonartrozy

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jednostką chorobową, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Towarzyszy temu ból i ograniczenie funkcji stawu, a zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na zdjęciu radiologicznym.

Diagnostyka dny moczanowej

Bolą Cię stawy? Ktoś powiedział, że to może być dna moczanowa. Jak jednak sprawdzić, czy rzeczywiście masz taki problem? Dna może być naprawdę trudna do zdiagnozowania. To dlatego, że niektóre objawy są takie same dla różnych chorób.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.