"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Wrodzona stopa końsko-szpotawa

Wrodzona stopa końsko-szpotawa należy do najczęściej występujących zniekształceń układu ruchu. Szacuje się, iż w Europie dotyczy ona około 1-3/1000 dzieci, 2-3 razy częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Przyczyny tej wady nie są do końca poznane.

 

Przyczyna

Przypuszcza się, że głównym czynnikiem są uszkodzenia takie jak:
nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy lub predyspozycje genetyczne, które zaburzają czynność rdzenia kręgowego w jego dolnym odcinku. powoduje to nierównomierne napięcie mięśniowe w dystalnych odcinkach kończyn dolnych oraz zwłóknienie tkanki łącznej w tym rejonie. Prowadzi to do przemieszczenia kości i końsko-szpotawego ustawienia stopy, które charakteryzuje końskość, czyli podeszwowe zgięcie stopy, szpotawość, czyli odwrócenie stopy, zwane także supinacją oraz przywiedzenie przodostopia.

 

Przebieg i rozwój 

Zmianom tym towarzyszy przede wszystkim wydrążenie podłużnego sklepienia stopy oraz palce młotkowate, a w dalszej kolejności także zmniejszenie i skrócenie stopy, skrócenie podudzia, przeprost w stawie kolanowym oraz uszkodzenie nerwu strzałkowego, a także przykurcz ścięgna Achillesa, mięśnia piszczelowego tylnego, przykurcz mięśni zginających i odwracających stopę. Zmiany te powodują zaburzenie chodu o charakterze chodu szczudłowego, w którym brak jest naturalnego odbicia. Główne zniekształcenie w tej wadzie znajduje się w obrębie kości stępu, których pozycje są nienaturalne i wymuszone. Kość skokowa stopy końsko-szpotawej ustawiona jest w zgięciu podeszwowym, kość łódkowata przemieszczona jest przyśrodkowo, a pięta przywiedziona i odwrócona. Wada ta najczęściej występuje obustronnie, jednak może też występować jednostronnie, lub też współwystępować z innymi wadami.

 

Wrodzona stopa końsko-szpotawa występuje w jednej z kilku odmian klinicznych:

 

  • postać habitualna, zwana także ułożeniową - stopa ta jest najmniej zniekształcona, ma zachowaną normalną wielkość i smukły kształt, w pełni ulega biernej korekcji;
  • postać idiopatyczna - stopa ta jest mniejsza niż poprzednia i nie w pełni ulega biernej korekcji;
  • stopa krótka, szeroka i sztywna - stopa ta jest krótka i szeroka, charakteryzuje ją widoczne ustawienie szpotawe i końskie, w bardzo niewielkim stopnie stopa ta ulega biernej korekcji.

 

​Na podstawie stopnia korektywności stopy końsko-szpotawej wyróżnia się cztery jej typy:

 

  • typ I miękki-miękki, w którym stopa jest korektywna
  • typ II miękki-twardy
  • typ III twardy-miękki
  • typ IV twardy-twardy

 

Leczenie

Jedną ze stosowanych alternatyw  w leczeniu stopy końsko-szpotawej ejst metoda Ponsetiego , polegające na rozciągnięciu przykurczowych mięśni i unieruchomieniu stopy w prawidłowym kierunku(redesja i gipsowanie). Po uzyskaniu korekcji i zakończeniu leczenia w gipsach stosuje sie szynę odwodzącą. Zrozumienie i gipsowania i sekwencji ułożenia  oraz prawidłowa technika wykonywanych opatrunków jest kluczowa. 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Staw kolanowy i stawy stopy Staw kolanowy i stawy stopy

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człqowieka, jednocześnie ze względu na swoje umiejscowienie i budowę jest najbardziej narażony na urazy. 

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego

Wśród wszystkich u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów około 1% dotyczy osteoartrozy stawu skokowego. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczyć mogą zarówno stawu skokowego górnego, jak i dolnego.

Paluch koślawy Paluch koślawy

Paluch koślawy zwany potocznie Halluksem jest zniekształceniem stopy, charakteryzujące się przede wszystkim widocznie bocznym odchyleniem palucha.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności