Zaburzenia układu ruchu

Do poprawnego chodzenia ważna jest skoordynowana praca różnych układów. Zdrowe kości wraz z chrząstkami, stawy, mięśnie, naczynia krwionośne, a także układ nerwowy - to wszystko wpływa na to, jak się poruszamy. Zaburzenia układu ruchu to bardzo szeroka kategoria, do której możemy zaliczyć bardzo dużą liczbę różnego rodzaju dolegliwości i objawów związanych z pracą układu mięśniowo-szkieletowego, mięśniowo-powięziowego, obwodowego układu nerwowego. Przeszkadzają  one w odpowiednim przemieszczaniu się oraz wykonywaniu ruchów bez bólu i trudności.

Artrodeza stawu

Artrodeza stawu to zabieg medyczny, który polega na trwałym zespoleniu dwóch kości. W niektórych przypadkach, takich jak przewlekłe bóle, niestabilność stawów czy zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, może to być jedyna, skuteczna metoda leczenia przywracająca pacjentom komfort życia. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje dotyczące artrodezy oraz jej zastosowania w medycynie.

czytaj całość

Dyskopatia kręgosłupa - objawy, profilaktyka i leczenie

Dyskopatia kręgosłupa może dotyczyć każdego. W dzisiejszym świecie coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej i wykonujemy monotonne ruchy, przez co schorzenie to staje się coraz powszechniejsze. W artykule omawiamy m.in. przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania dyskopatii, które pomagają zrozumieć, jak najlepiej zadbać o swój kręgosłup i uniknąć w przyszłości problemów z nim związanych.

czytaj całość

Dyskopatia szyjna - przyczyny, objawy i profilaktyka

Dyskopatia szyjna to stan, w którym dochodzi do zwyrodnienia krążków międzykręgowych szyjnej części kręgosłupa. Do najczęstszych objawów zalicza się ból szyi i ramion, sztywność barków, zawroty głowy czy utratę równowagi, które doprowadzają do obniżenia sprawności w codziennym funkcjonowaniu. Dowiedz się, co jest przyczyną dyskopatii szyjnej i jak sobie z nią radzić.

czytaj całość

Co oznacza drętwienie kończyn w nocy?

Drętwienie kończyn w nocy to niepokojący objaw, zwłaszcza gdy występuje często i ulega nasileniu. Z tą uciążliwą dolegliwością, która utrudnia komfortowy wypoczynek, zmaga się coraz większa liczba osób. Może ona wynikać z wielu przyczyn, jak np. zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, a w niektórych przypadkach zwiastować poważniejsze schorzenie w postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

czytaj całość

Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa to najczęściej diagnozowana dolegliwość kręgosłupa. Uznawana za chorobę cywilizacyjną obecnych czasów coraz częściej dotyka ludzi poniżej 40. roku życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Co warto wiedzieć o dyskopatii, jak ją leczyć i czy można jej zapobiec – tego dowiesz się poniżej.

czytaj całość

Polimialgia reumatyczna - przyczyny, objawy, profilaktyka

Polimialgia reumatyczna to choroba tkanki łącznej, która dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku. Objawia się bólem m.in. karku i szyi, sprawiając problemy w codziennym wykonywaniu podstawowych czynności. Czasem rozwija się powoli przez wiele miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może zaatakować gwałtownie. Mimo że przyczyny polimialgii nie są do końca znane, medycyna bardzo dobrze radzi sobie z jej diagnozą i leczeniem.

czytaj całość

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła i nieuleczalna choroba, która dotyka w takim samym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Zwana także łuszczycą stawową może mieć różnorodny przebieg – najczęściej występuje w łagodnej postaci, jednak bagatelizowana i nieleczona prowadzi do niszczenia stawów i ogólnej niesprawności. W ostatnich latach dokonano dużego postępu w diagnostyce i leczeniu, co pozwala na zahamowanie rozwoju choroby i zapewnienie pacjentowi większego komfortu życia. Poniżej przedstawiamy przyczyny i objawy łuszczycy stawowej oraz odpowiadamy na pytanie, czy można jej zapobiec.

czytaj całość

Biodro trzaskające - przyczyny, objawy, profilaktyka

Biodro trzaskające, zwane także biodrem tancerza lub przeskakującym biodrem, to dolegliwość, na którą cierpi 10-20% społeczeństwa. Schorzenie to  charakteryzuje się głośnymi odgłosami skoków lub trzasków w momencie poruszania stawem. Zwykle występuje podczas odwodzenia i przywodzenia biodra i nie ma nic wspólnego ze zwyrodnieniem samego stawu, lecz otaczających go tkanek miękkich. Jakie są objawy i co zrobić, gdy zaczniemy zmagać się z tym problemem? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

czytaj całość

Przeciążenia stawów – przyczyny, objawy, rodzaje

Ból w kręgosłupie podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, zdrętwienie karku w pracy przy komputerze czy dyskomfort w kolanach w trakcie schodzenia po schodach – każda z tych dolegliwości mogą świadczyć o przeciążeniach powstałych w układzie ruchu. Te z pozoru niegroźne mikro urazy, w dłuższej perspektywie mogą wyrządzić wiele szkód naszym stawom i kręgosłupowi. Wywołują w nich stany zapalne, a w następstwie bolesne zwyrodnienia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania przeciążeń stawów, poznaj ich główne objawy i rodzaje oraz sposoby ich zapobiegania.

czytaj całość

Kolano skoczka: przyczyny, objawy, fizjoterapia

Kolano skoczka, inaczej entezopatia więzadła rzepki, jest kontuzją powstałą na skutek nadmiernego przeciążenia kolana. Pojawia się wówczas ból w okolicy rzepki, który sprawia trudności podczas wykonywania niektórych ruchów podczas chodzenia. Sprawdź, najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

czytaj całość

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

czytaj całość

Wrodzona stopa końsko-szpotawa

Szacuje się, iż w Europie dotyczy ona około 1-3/1000 dzieci, 2-3 razy częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Przyczyny tej wady nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że głównym czynnikiem są uszkodzenia takie jak nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy lub predyspozycje genetyczne.....

czytaj całość

Paluch koślawy

Paluch koślawy zwany potocznie Halluksem jest zniekształceniem stopy, charakteryzujące się przede wszystkim widocznie bocznym odchyleniem palucha.

czytaj całość

Wrodzone zaburzenia układu ruchu

Niektóre z zaburzeń układu ruchu są wrodzone. Spory odsetek dzieci urodzonych przed terminem rozwiązania posiada zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe. Poprawę w tym zakresie można uzyskać przez odpowiednią rehabilitację. Dużo rzadziej występują takie zaburzenia jak wrodzona stopa końsko-szpotawa lub wrodzona hipermobilność stawów.

Do czynników sprzyjających powstawaniu wrodzonych zaburzeń układu ruchu możemy zaliczyć:

  • nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy,
  • wcześniactwo,
  • patologie w przebiegu ciąży,
  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłowa dieta matki w okresie ciąży i czynniki środowiskowe.

Zaburzenia układu ruchu – diagnoza i leczenie

W przypadku zaburzeń układu ruchu często nie obędzie się bez wizyty u ortopedy. Na podstawie wywiadu medycznego zleci on wykonanie odpowiednich badań. Wśród dostępnych metod diagnostycznych jest m.in. RTG. Zdjęcie aparatem rentgenowskim może pokazać np. czy kości są odpowiednio ułożone względem siebie. Bardziej skomplikowane zaburzenia układu ruchu mogą wymagać prowadzenia regularnej i specjalistycznej diagnostyki.

 

Tak jak w przypadku innych chorób i zaburzeń, niesprzyjającym czynnikiem mogą być warunki pracy, otyłość i codzienne funkcjonowanie. Leczenie części zaburzeń układu ruchu wymaga przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Czasem jednak wystarczy leczenie zachowawcze. Po przeprowadzeniu zleconych zabiegów lekarz może zalecić rehabilitację.

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.