Zajęcia na trampolinach a kondycja stawów
Zajęcia na trampolinach cieszą się coraz większą popularnością. Są ciekawe i energetyzujące. Podczas treningu każda osoba skacze i biegnie w miejscu, często do muzyki, na trampolinie. Można w ten sposób spalić dużo kalorii i wzmocnić mięśnie. Jednocześnie nie obciążają nadmiernie stawów.
Najważniejsze zasady treningu na trampolinach
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z trampolinami, powinieneś zachować ostrożność. Jeżeli podskoczysz zbyt wysoko lub za szybko, możesz zaszkodzić stawom. Ponadto powierzchnia lądowania jest niestabilna. Dlatego możesz niechcący skręcić kostkę lub uszkodzić kolano.
Zanim wybierzesz się na trening, skonsultuj się z lekarzem. Szczególnie wtedy, gdy w przeszłości miałeś problem ze stopami, kostkami, kolanami lub biodrami. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, możesz zapisać się na zajęcia. Pod kierunkiem doświadczonego instruktora możesz stopniowo przygotowywać się do skoków. Zacznij od chodzenia na trampolinie przez kilka minut. Z czasem możesz zacząć chodzić bokiem, biegać w miejscu, a następnie delikatnie podskakiwać. Pamiętaj o odpowiednich butach. Nie mogą być zbyt sztywne. W przeciwnym razie nie będziesz mógł kontrolować ruchu.
Ćwiczenia na równowagę
Możesz również użyć trampoliny, by poprawić równowagę. Spróbuj stać ze stopami złączonymi razem i zamkniętymi oczami. Możesz też wysunąć jedną stopę przed drugą. W tej pozycji spróbuj utrzymać równowagę. Możesz również stać i powoli zbliżać kolano do klatki piersiowej. Pamiętaj, by robić to na przemian. W ostatnim ćwiczeniu musisz stanąć prosto i unosić nogę w bok. Zrób po 10 powtórzeń na każdą stronę.
Czy zajęcia na trampolinach obciążają kolana?
Trening na trampolinach jest bezpieczniejszy i skuteczniejszy niż bieganie i jogging. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na problemy z kolanami. Często trudno jest im zrzucić zbędne kilogramy, szczególnie w przypadku przewlekłego, silnego bólu.
Wówczas takie formy aktywności fizycznej, jak jogging, mogą być wykluczone. Z kolei siatka i sprężyny mogą absorbować większość wstrząsów. W ten sposób zajęcia na trampolinach oszczędzają kolana i nie wywołują bólu. Jednak niestabilność powierzchni powoduje, że nawet z pozoru proste ruchy stają się bardziej skomplikowane. Rezultatem jest trudny i wyjątkowy trening cardio. Nie powinien prowadzić do dalszych uszkodzeń i dolegliwości bólowych. Co ważne, nie musisz ciągle zginać kolan. Możesz trzymać nogi prosto lub lekko je zgiąć. Nie rób tego gwałtownie. Dzięki temu unikniesz kontuzji kolana.
Dodatkowe zalety treningu
Zajęcia na trampolinach wspaniale budują mięśnie i poprawiają koordynację ruchową. Ponadto:
- wywierają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy,
- poprawiają równowagę,
- zapewniają wszechstronny trening, jednocześnie zmniejszając ryzyko kontuzji stawów, szczególnie w kostkach i kolanach,
- wzmacniają całe ciało,
- poprawiają napięcie i elastyczność mięśni oraz spalają tkankę tłuszczową,
- pozwalają spalić dużą liczbę kalorii.
Ćwiczenia na trampolinie łagodzą stres i lęk poprzez zwiększenie ilości endorfin uwalnianych przez mózg. Zwiększają czujność i poprawiają sprawność umysłową.
Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.