"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Zapalenie kaletki maziowej

Zapalenie kaletki maziowej (łac. bursitis) jak sama nazwa wskazuje to zapalenie jednej lub więcej kaletek maziowych (woreczków wypełnionych płynem). Kaletki maziowe znajdują się w miejscach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Kaletki maziowe zmniejszają tarcia, nawilżają staw i ułatwiają ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. Gdy wystąpi zapalenie kaletki maziowej staw staje się obrzęknięty i bolesny. Ból jest dodatkowo nasilany przez ruch.

 

Objawy

Na skutek stanu zapalnego kaletka staje się nadmiernie wrażliwa, w okolicy chorego stawu pojawia się obrzęk. Nasilenie bólu bywa różne. Do stanu takiego dochodzi w następstwie nagłego i powodującego znaczny uraz nacisku, częściej jednak w wyniku stałego napięcia.

 

Kogo dotyczy?

Najczęściej rozwija się między 15. a 50. rokiem życia. Ostre albo przewlekłe zapalenie kaletki maziowej występuje zazwyczaj u osób uprawiających sport lub wykonujących czynności wymagające powtarzających się ciągle ruchów. Ze względu na nacisk wywierany na staw podczas klęczenia szczególnie na zapalenie kaletki stawu kolanowego narażeni są:

 

 • ogrodnicy
 • brukarze

 

Inną przyczyną zapalenia kaletek zwłaszcza głębokich jest:

 

 • zapalenie pochodzenia bakteryjnego
 • zapalenie wielostawowe
 • dna moczanowa
 • choroby zwyrodnieniowe

 

Zapalenie kaletek maziowych występuję najczęściej w obrębie stawu:

 • łokciowego
 • barkowego
 • biodrowego
 • kolanowego
 • może dotyczyć również innych stawów

 

Wyróżnia się następujące kaletki maziowe?

 • I - Położone między wypukłością kostną i głęboką powierzchnią mięśnia, np. kaletka biodrowo-łonowa
 • II - Umiejscowione między ścięgnem a strukturą kostną lub mięśniem leżącym bardziej powierzchownie, np. kaletka podściegnowa biodrowa
 • III - Znajdujące się między ścięgnem a więzadłem stawu, np. kaletka gęsiej stopki
 • IV - Leżące między wyrostkami kostnymi, między wyrostkiem a więzadłem lub mięśniem ruchomymi w stosunku do siebie, np. kaletka nadrzepkowa

 

Budowa kaletki maziowej

Rys.1 Budowa zdrowego stawu

 

Zalecenia lecznicze:

 • Należy chorą kończynę unieruchomić w opatrunku gipsowym, szynie lub temblaku
 • Można stosować zimne okłady (kilka razy dziennie)
 • Po upływie trzech dni od pojawienia się dolegliwości, można zacząć stosować ciepłe okłady albo maści przeciwreumatyczne.
 • Fizykoterapia (lampa sollux, ultradźwięki, elektroterapia)
 • W razie potrzeby należy zażyć środki przeciwbólowe

 

Jeśli przez długi czas utrzymuje się stan zapalny kaletki maziowej, który nie jest wywołany bakteriami, można ją usunąć operacyjnie. Natomiast gdy zapalenie wywołane jest przez bakterie, lekarz musi zapewnić odpływ ropy z kaletki maziowej, stosując cięcie. W dalszym leczeniu zaleca się antybiotyki oraz suplementację preparatami zawierajacymi kompleks kwas hialuronowego i chondroityny.

 

Mechanizm drażnienia i zapalenia kaletek podrzepkowej

Rys.2 Mechanizm drażnienia i zapalenia kaletek podrzepkowej (kolano pastora) i przedrzepkowej (kolano pomocy domowej).

 

Profilaktyka

Profilaktyka zapaleń kaletek stawowych związanych z przeciążeniem tkanek polega na zażywaniu preparatów bogatych z kwas hialuronowy i chondroitynę. Z upływem czasu ilość tych dwóch naturalnie występujących w organizmie składników zmniejsza się znacząco, z czym wiąże się zmniejszenie wytwarzania mazi stawowej, gorsza amortyzacja i tarcie w stawie. Suplement w postaci płynu do picia:

 

 • dostarcza odpowiednią ilość kwasu hialuronowego i chondroityny do zużytych tkanek 
 • przyspiesza regenerację chrząstki stawowej
 • zapewnia odpowiednie smarowanie w stawie
 • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zapaleń kaletek maziowych
   

Autor: mgr Magda Łazarska

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Artretyzm - dna moczanowa Artretyzm - dna moczanowa

Dna moczanowa, nazywana także podagrą lub skazą moczanową czy bardziej popularnie - artretyzmem, jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego i jego nadmiernym stężeniem we krwi. Dna moczanowa spowodowana jest zazwyczaj nadmiernym wytwarzaniem tego związku lub jego niedostatecznym wydalaniem z organizmu.

Rozmiękanie kości (osteomalacja) Rozmiękanie kości (osteomalacja)

Osteomalacja to choroba rozmiękania kości lub rzadziej krzywicą dorosłych.  Jej powstanie i przebieg wywołane sa niedostateczną mineralizacją kości, zbyt mały odkładaniem się soli wapnia w kościach - to prowadzi do osłabienia ich struktury.

Zwyrodnienie stawu kolanowego - objawy i profilaktyka Zwyrodnienie stawu kolanowego - objawy i profilaktyka

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonarthrosis, gonatroza) jest najczęstszą chorobą układu ruchu i polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw.

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego) Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego)

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie...

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego

Wśród wszystkich u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów około 1% dotyczy osteoartrozy stawu skokowego. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczyć mogą zarówno stawu skokowego górnego, jak i dolnego.

Staw kolanowy i stawy stopy Staw kolanowy i stawy stopy

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człqowieka, jednocześnie ze względu na swoje umiejscowienie i budowę jest najbardziej narażony na urazy. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności