Zespół algodystroficzny

Zespół algodystroficzny, zwany także zespołem odruchowej dystrofii współczulnej, lub kompleksowym regionalnym zespołem bólowym (KZBR) zwany wcześniej zespołem Sudecka - od nazwiska niemieckiego chirurga, który jako pierwszy opisał ten zespół - jest grupą objawów chorobowych występujących w obrębie kończyny górnej lub rzadziej w obrębie kończyny dolnej objawiających się przede wszystkim bólem i obrzękiem chorej kończyny. Zespół ten dotyczy głównie ludzi dorosłych, częściej kobiet niż mężczyzn, najczęściej około czwartej dekady życia.

 

Przyczyny

Kompleksowy regionalny zespół bólowy w znacznej większości przypadków jest powikłaniem pourazowym, występującym głównie po złamaniu kości promieniowej, rzadziej po innych złamaniach lub urazach przebiegających z uszkodzeniem nerwów.

 

Ryzyko wystąpienia omawianego zespołu, nawet bez wystąpienia urazu, zwiększa obecność niektórych chorób, np. takich jak:

  • choroba niedokrwienna serca
  • zawał mięśnia sercowego
  • udar mózgu
  • uszkodzenia mózgu i/lub rdzenia kręgowego
  • zespół cieśni nadgarstka

 

Na powstanie choroby mają wpływ także inne czynników, jak np.:

  • występowanie zakażeń
  • stan po przebytym zabiegu chirurgicznym
  • przyjmowanie leków przeciwgruźliczych
  • zbyt ciasno założony opatrunek gipsowy
  • niewłaściwie unieruchomiona kończyna po urazie
  • palenie papierosów

Zdarza się, iż zespół odruchowej dystrofii współczulnej pojawia się z przyczyn nieznanych.

 

Zespół Sudecka - przebieg

Przebieg zespołu algodystroficznego składa się klinicznie z trzech głównych faz:
 

  1. Faza pierwsza - jest okresem ostrym choroby. Występuje wówczas silny, piekący ból obejmujący obszar znacznie większy niż współwystępujący uraz. Skóra w tym rejonie jest bolesna i wrażliwa. Wykazuje także:
    - zaczerwienienie spowodowane nadmiernym przekrwieniem
    - wzmożoną potliwość
    - podwyższoną temperaturę ciała
    - obrzęk
     
  2. Druga faza - rozpoczyna się około 3 miesiąca od wystąpienia urazu i jest fazą dystrofii. Dolegliwości bólowe w tej fazie ulegają osłabieniu, a skóra w tym rejonie staje się chłodna i połyskliwa na skutek niedokrwienia. W fazie tej występują zaniki mięśniowe. W badaniu radiologicznym pojawia się wspomniane wcześniej plamiste odwapnienie kości prowadzące do osteoporozy.
     
  3. Trzecia faza - atrofia, pogłębiają się wcześniejsze objawy.
    Pojawiają się także:
    - przykurcze stawowe
    - ubytki chrząstki stawowej
    -zwłóknienie torebek i więzadeł stawowych
    Zmiany w tym okresie są już nieodwracalne.

 

Przebieg zespołu odruchowej dystrofii współczulnej może zatrzymać się na każdym etapie jego rozwoju. Jeżeli nastąpi to w pierwszej lub drugiej fazie objawy mogą całkowicie, samoistnie ustąpić. Lepsze rokowanie jest w przypadku wystąpienia zespołu algodystroficznego w obrębie kończyny dolnej niż kończyny górnej.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Zobacz również:

Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet i jest najczęstsza neuropatią uciskową. Dolegliwości przeważnie dotyczą ręki dominującej.

Przyczyny bólu stawów

Przyczyn bólu stawów jest wiele. Mogą być one spowodowane mikrourazami, wadami wrodzonymi, chorobami metabolicznymi i zwyrodnieniowymi. W artykule opisujemy jakie są najczęstsze przyczyny destrukcji chrząstki stawowej, a także w jaki sposób możemy zapobiegać lub minimalizować...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.