"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Zespół algodystroficzny

Zespół algodystroficzny, zwany także zespołem odruchowej dystrofii współczulnej, lub kompleksowym regionalnym zespołem bólowym (KZBR) zwany wcześniej zespołem Sudecka - od nazwiska niemieckiego chirurga, który jako pierwszy opisał ten zespół - jest grupą objawów chorobowych występujących w obrębie kończyny górnej lub rzadziej w obrębie kończyny dolnej objawiających się przede wszystkim bólem i obrzękiem chorej kończyny. Zespół ten dotyczy głównie ludzi dorosłych, częściej kobiet niż mężczyzn, najczęściej około czwartej dekady życia.

 

Przyczyny

Kompleksowy regionalny zespół bólowy w znacznej większości przypadków jest powikłaniem pourazowym, występującym głównie po złamaniu kości promieniowej, rzadziej po innych złamaniach lub urazach przebiegających z uszkodzeniem nerwów.

 

Ryzyko wystąpienia omawianego zespołu, nawet bez wystąpienia urazu, zwiększa obecność niektórych chorób, np. takich jak:

 • choroba niedokrwienna serca
 • zawał mięśnia sercowego
 • udar mózgu
 • uszkodzenia mózgu i/lub rdzenia kręgowego
 • zespół cieśni nadgarstka

 

Na powstanie choroby mają wpływ także inne czynników, jak np.:

 • występowanie zakażeń
 • stan po przebytym zabiegu chirurgicznym
 • przyjmowanie leków przeciwgruźliczych
 • zbyt ciasno założony opatrunek gipsowy
 • niewłaściwie unieruchomiona kończyna po urazie
 • palenie papierosów

Zdarza się, iż zespół odruchowej dystrofii współczulnej pojawia się z przyczyn nieznanych.

 

Zespół Sudecka - przebieg

Przebieg zespołu algodystroficznego składa się klinicznie z trzech głównych faz:
 

 1. Faza pierwsza - jest okresem ostrym choroby. Występuje wówczas silny, piekący ból obejmujący obszar znacznie większy niż współwystępujący uraz. Skóra w tym rejonie jest bolesna i wrażliwa. Wykazuje także:
  - zaczerwienienie spowodowane nadmiernym przekrwieniem
  - wzmożoną potliwość
  - podwyższoną temperaturę ciała
  - obrzęk
   
 2. Druga faza - rozpoczyna się około 3 miesiąca od wystąpienia urazu i jest fazą dystrofii. Dolegliwości bólowe w tej fazie ulegają osłabieniu, a skóra w tym rejonie staje się chłodna i połyskliwa na skutek niedokrwienia. W fazie tej występują zaniki mięśniowe. W badaniu radiologicznym pojawia się wspomniane wcześniej plamiste odwapnienie kości prowadzące do osteoporozy.
   
 3. Trzecia faza - atrofia, pogłębiają się wcześniejsze objawy.
  Pojawiają się także:
  - przykurcze stawowe
  - ubytki chrząstki stawowej
  -zwłóknienie torebek i więzadeł stawowych
  Zmiany w tym okresie są już nieodwracalne.

 

Przebieg zespołu odruchowej dystrofii współczulnej może zatrzymać się na każdym etapie jego rozwoju. Jeżeli nastąpi to w pierwszej lub drugiej fazie objawy mogą całkowicie, samoistnie ustąpić. Lepsze rokowanie jest w przypadku wystąpienia zespołu algodystroficznego w obrębie kończyny dolnej niż kończyny górnej.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Zespół cieśni nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet i jest najczęstsza neuropatią uciskową. Dolegliwości przeważnie dotyczą ręki dominującej.

Osteoporoza Osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego, w przebiegu której występuje niska masa kości oraz zaburzona jest mikroarchitektura tkanki kostnej, co powoduje znaczne zmniejszenie wytrzymałości kości oraz obniżenie progu jej łamliwości...

Jak dbać o zdrowe stawy? Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności