Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany te najczęściej dotyczą osób około 45-55 lat, w podobnej ilość kobiet, jak i mężczyzn. Polegają one na nadmiernym i przedwczesnym zużyciu tkanek miękkich występujących w okolicy stawu barkowego, w tym głównie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

 

budowa-stawu-barkowego.jpg

Rys.1 Budowa stawu barkowego

 

Choroba Duplaya - przyczyny

Etiologicznie zespół bolesnego barku może mieć przyczynę: pierwotną lub wtórną.
Choroba Duplaya pojawia się gdy jest:

  • powikłaniem po urazie nadmiernym
  • przeciążeniu
  • przebytym udarze mózgu
  • gdy występuje w przebiegu takich chorób jak:
    - dna moczanowa
    - reumatoidalne zapalenie stawów
    - wady postawy

 

Zespół bolesnego barku może wystąpić także na skutek długotrwale gromadzących się mikrourazów spowodowanych np.:

  • nieodpowiednim treningiem sportowym
  • nieergonomiczną pozycją w pracy

Najczęstszą przyczyną omawianych zmian zwyrodnieniowych jest uszkodzenie ścięgna łączącego łopatkę z kością ramienną

 

Objawy

Uszkodzenie ścięgna łączącego łopatkę z kością ramienną objawia się przede wszystkim:

  • bólem w okolicy barku
  • obrzękiem
  • nadmiernym napięciem mięśni
  • ograniczeniem ruchomości kończyny górnej (zwłaszcza uniesienia kończyny górnej powyżej 60O), które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W zaawansowanej postaci choroby może dojść do osłabienia, a nawet zaniku mięśni obręczy barkowej, a w przypadku braku podjęcia leczenia zespół bolesnego barku może prowadzić do powstania tzw. barku zamrożonego. Oznacza to całkowite unieruchomienie barku.

Ból najczęściej występuje lub nasila się w nocy. Opisywany jest on zwykle przez pacjentów jako kłujący. Oprócz występowania charakterystycznych dla tego schorzenia objawów, diagnozę potwierdza się wykonaniem badań obrazowych, mających na celu wykluczenie pochodzenia dolegliwości z innych obszarów, np. z okolicy kręgosłupa szyjnego.

W badaniu rentgenowskim widoczne są zwapnienia okołostawowe oraz torbiele występujące w okolicy guzka większego kości ramiennej.

 

Zespół bolesnego barku najczęściej przebiega w trzech charakterystycznych fazach:

  1. Pierwsza faza - początkowo występuje zapalenie kaletki maziowej, objawiające się bólem występującym po przeciążeniu kończyny.
     
  2. Druga faza - to zapalenie torebki stawowej i znajdujących się wokół nich ścięgien, co objawia się bólem podczas pracy mięśni, a więc podczas wykonywania ruchów kończyną górną.
     
  3. Trzecia faza - ostatnia faza dotyczy zapalenia mięśni i ich ścięgien, co powoduje ciągły ból nasilający się zwłaszcza nocą oraz uniemożliwia wykonywanie ruchów.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Profilaktyka

Wykonywanie ćwiczeń mających na celu przywrócenie ruchomości barku przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby Duplaya. Trzeba wykonywać je systematycznie i najlepiej w konsultacji z fizjoterapeuta/rehabilitantem. Wbrew pozorom bolący bark nie powinien być unieruchomiony. Czekanie aż 'samo przejdzie' również nie jest rozwiązaniem. Wyłączenie barku z ruchu  może skutkować pojawieniem się w torebce stawowej zrostów, które usuwa się już operacyjnie. 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

 

Zobacz również:

Budowa stawu barkowego

Staw ramienny łączy kości ramienną z łopatką. Powierzchnie stawowe utworzone są przez głowę kości ramiennej i panewkę stawową łopatki. Panewka stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, na jej brzegu jest nałożony dookoła pierścień włóknisty-obrąbek stawowy, który dodatkowo pogłębia...

Przyczyny bólu stawów

Przyczyn bólu stawów jest wiele. Mogą być one spowodowane mikrourazami, wadami wrodzonymi, chorobami metabolicznymi i zwyrodnieniowymi. W artykule opisujemy jakie są najczęstsze przyczyny destrukcji chrząstki stawowej, a także w jaki sposób możemy zapobiegać lub minimalizować...

Ból stawu barkowego

Ból barku wywołuje chwilowy dyskomfort, a może też całkowicie ograniczyć ruchomość barku i wywoływać wrażenie zesztywnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu barku, a także w jaki sposób można im zapobiegać.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.