"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany te najczęściej dotyczą osób około 45-55 lat, w podobnej ilość kobiet, jak i mężczyzn. Polegają one na nadmiernym i przedwczesnym zużyciu tkanek miękkich występujących w okolicy stawu barkowego, w tym głównie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

 

budowa-stawu-barkowego.jpg

Rys.1 Budowa stawu barkowego

 

Choroba Duplaya - przyczyny

Etiologicznie zespół bolesnego barku może mieć przyczynę: pierwotną lub wtórną.
Choroba Duplaya pojawia się gdy jest:

 • powikłaniem po urazie nadmiernym
 • przeciążeniu
 • przebytym udarze mózgu
 • gdy występuje w przebiegu takich chorób jak:
  - dna moczanowa
  - reumatoidalne zapalenie stawów
  - wady postawy

 

Zespół bolesnego barku może wystąpić także na skutek długotrwale gromadzących się mikrourazów spowodowanych np.:

 • nieodpowiednim treningiem sportowym
 • nieergonomiczną pozycją w pracy

Najczęstszą przyczyną omawianych zmian zwyrodnieniowych jest uszkodzenie ścięgna łączącego łopatkę z kością ramienną

 

Objawy

Uszkodzenie ścięgna łączącego łopatkę z kością ramienną objawia się przede wszystkim:

 • bólem w okolicy barku
 • obrzękiem
 • nadmiernym napięciem mięśni
 • ograniczeniem ruchomości kończyny górnej (zwłaszcza uniesienia kończyny górnej powyżej 60O), które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W zaawansowanej postaci choroby może dojść do osłabienia, a nawet zaniku mięśni obręczy barkowej, a w przypadku braku podjęcia leczenia zespół bolesnego barku może prowadzić do powstania tzw. barku zamrożonego. Oznacza to całkowite unieruchomienie barku.

Ból najczęściej występuje lub nasila się w nocy. Opisywany jest on zwykle przez pacjentów jako kłujący. Oprócz występowania charakterystycznych dla tego schorzenia objawów, diagnozę potwierdza się wykonaniem badań obrazowych, mających na celu wykluczenie pochodzenia dolegliwości z innych obszarów, np. z okolicy kręgosłupa szyjnego.

W badaniu rentgenowskim widoczne są zwapnienia okołostawowe oraz torbiele występujące w okolicy guzka większego kości ramiennej.

 

Zespół bolesnego barku najczęściej przebiega w trzech charakterystycznych fazach:

 1. Pierwsza faza - początkowo występuje zapalenie kaletki maziowej, objawiające się bólem występującym po przeciążeniu kończyny.
   
 2. Druga faza - to zapalenie torebki stawowej i znajdujących się wokół nich ścięgien, co objawia się bólem podczas pracy mięśni, a więc podczas wykonywania ruchów kończyną górną.
   
 3. Trzecia faza - ostatnia faza dotyczy zapalenia mięśni i ich ścięgien, co powoduje ciągły ból nasilający się zwłaszcza nocą oraz uniemożliwia wykonywanie ruchów.

 

Profilaktyka

Wykonywanie ćwiczeń mających na celu przywrócenie ruchomości barku przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby Duplaya. Trzeba wykonywać je systematycznie i najlepiej w konsultacji z fizjoterapeuta/rehabilitantem. Wbrew pozorom bolący bark nie powinien być unieruchomiony. Czekanie aż 'samo przejdzie' również nie jest rozwiązaniem. Wyłączenie barku z ruchu  może skutkować pojawieniem się w torebce stawowej zrostów, które usuwa się już operacyjnie. 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Staw barkowy Staw barkowy

Staw ramienny łączy kości ramienną z łopatką. Powierzchnie stawowe utworzone są przez głowę kości ramiennej i panewkę stawową łopatki. Panewka stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, na jej brzegu jest nałożony dookoła pierścień włóknisty-obrąbek stawowy, który dodatkowo pogłębia...

Ból stawu barkowego Ból stawu barkowego

Ból barku wywołuje chwilowy dyskomfort, a może też całkowicie ograniczyć ruchomość barku i wywoływać wrażenie zesztywnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu barku, a także w jaki sposób można im zapobiegać.

Efekty działania suplementów na stawy Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności