"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

odsłuchaj lektora

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany te najczęściej dotyczą osób około 45-55 lat, w podobnej ilość kobiet, jak i mężczyzn. Polegają one na nadmiernym i przedwczesnym zużyciu tkanek miękkich występujących w okolicy stawu barkowego, w tym głównie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

 

Budowa stawu barkowego

Rys.1 Budowa stawu barkowego

 

Choroba Duplaya - przyczyny

Etiologicznie zespół bolesnego barku może mieć przyczynę: pierwotną lub wtórną.
Choroba Duplaya pojawia się gdy jest:

 • powikłaniem po urazie nadmiernym
 • przeciążeniu
 • przebytym udarze mózgu
 • gdy występuje w przebiegu takich chorób jak:
  - dna moczanowa
  - reumatoidalne zapalenie stawów
  - wady postawy

 

Zespół bolesnego barku może wystąpić także na skutek długotrwale gromadzących się mikrourazów spowodowanych np.:

 • nieodpowiednim treningiem sportowym
 • nieergonomiczną pozycją w pracy

Najczęstszą przyczyną omawianych zmian zwyrodnieniowych jest uszkodzenie ścięgna łączącego łopatkę z kością ramienną

 

Objawy

Uszkodzenie ścięgna łączącego łopatkę z kością ramienną objawia się przede wszystkim:

 • bólem w okolicy barku
 • obrzękiem
 • nadmiernym napięciem mięśni
 • ograniczeniem ruchomości kończyny górnej (zwłaszcza uniesienia kończyny górnej powyżej 60O), które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W zaawansowanej postaci choroby może dojść do osłabienia, a nawet zaniku mięśni obręczy barkowej, a w przypadku braku podjęcia leczenia zespół bolesnego barku może prowadzić do powstania tzw. barku zamrożonego. Oznacza to całkowite unieruchomienie barku.

Ból najczęściej występuje lub nasila się w nocy. Opisywany jest on zwykle przez pacjentów jako kłujący. Oprócz występowania charakterystycznych dla tego schorzenia objawów, diagnozę potwierdza się wykonaniem badań obrazowych, mających na celu wykluczenie pochodzenia dolegliwości z innych obszarów, np. z okolicy kręgosłupa szyjnego.

W badaniu rentgenowskim widoczne są zwapnienia okołostawowe oraz torbiele występujące w okolicy guzka większego kości ramiennej.

 

Zespół bolesnego barku najczęściej przebiega w trzech charakterystycznych fazach:

 1. Pierwsza faza - początkowo występuje zapalenie kaletki maziowej, objawiające się bólem występującym po przeciążeniu kończyny.
   
 2. Druga faza - to zapalenie torebki stawowej i znajdujących się wokół nich ścięgien, co objawia się bólem podczas pracy mięśni, a więc podczas wykonywania ruchów kończyną górną.
   
 3. Trzecia faza - ostatnia faza dotyczy zapalenia mięśni i ich ścięgien, co powoduje ciągły ból nasilający się zwłaszcza nocą oraz uniemożliwia wykonywanie ruchów.

 

Profilaktyka

Wykonywanie ćwiczeń mających na celu przywrócenie ruchomości barku przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby Duplaya. Trzeba wykonywać je systematycznie i najlepiej w konsultacji z fizjoterapeuta/rehabilitantem. Wbrew pozorom bolący bark nie powinien być unieruchomiony. Czekanie aż 'samo przejdzie' również nie jest rozwiązaniem. Wyłączenie barku z ruchu  może skutkować pojawieniem się w torebce stawowej zrostów, które usuwa się już operacyjnie. 

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info