Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - objawy i profilaktyka

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego inaczej nazywana Gonartrozą rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. Następuje przedwczesne zużycie i zwyrodnienie tkanek tworzących staw (chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, płynu stawowego, torebki stawowej, więzadeł i mięśni). Ponieważ warstwa crząstki nie jest równomierna na całej powierzchni zmieniają się obciążenia struktur stawu i dochodzi do przebudowy kości. Tworzą się wyrośla kostne (tzw. osteofity), które podrażniają sąsiadujące tkanki i wywołują stan zapalny. Skutkiem tego jest zaburzone wydzielenie mazi stawowej, która nawilża powierzchnie stawowe od wewnątrz i zmniejsza tarcie.

 

Co charakteryzuje chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego?

  • Ból zwłaszcza przy wchodzeniu po schodach, wstawaniu z krzesła, dłuższe stanie
  • Bolesność uciskowa w okolicy stawu, zaczerwieniona skóra i wyczuwalnie podniesiona temperatura stawu
  • Zanik mięśnia czworogłowego
  • Sztywność zwłaszcza po zastaniu i rano
  • Ograniczenie ruchomości
  • W RTG widać zwężenie powierzchni stawowych, liczne osteofity, śródstawowe ciała wolne, zniekształcenie osi stawu kolanowego, erozja chrząstki

 

Profilaktyka obejmuje przede wszystkim:

  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • Prawidłowe żywienie i suplementację diety
  • Umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna
  • Brak nadmiernego obciążania stawów
  • Unikanie niepotrzebnego dźwigania ciężarów
  • Bezzwłoczne usuwanie z organizmu przewlekłych ognisk zakażenia

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz...

Rehabilitacja jest najlepszym sposobem żeby łagodzić dolegliwości bólowe, poprawić komfort funkcjonowania. Mimo bólu zaleca się wykonywanie delikatnych ćwiczeń. Proces powrotu do formy można przyspieszyć zażywając suplementy diety bogate w chondroitynę i kwas hialuronowy. Dzięki mechanicznym właściwościom tej substancji możliwe jest amortyzowanie sił oddziałujących na stawy. Efektem tego jest ułatwione wykonywanie ruchów. Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej, systematyczne uzupełnianie tego składnika może poprawić komfort i stan zdrowia stawów. Chondroityna w połączeniu z kwasem hialuronowym gwarantuje mniejszą bolesność stawu, zmniejsza tarcie w stawie poprzez odpowiednie nawilżenie. Jednoczesne działanie obu składników gwarantuje uzupełnienie mazi stawowej i zmniejszenie stanu zapalnego.

 

Kompleksowe podejście rehabilitacyjne do choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego decyduje o stopniu odzyskiwanej sprawności i dalszym przebiegu choroby. Istnieje wiele sposobów leczenia rehabilitacyjnego:

 

  1. Nordic Walking - prawidłowy sposób chodzenia i trzymania kijków w znaczny sposób odciąża stawy i angażuje globalnie mięśnie wzmacniając ich strukturę.
  2. Ćwiczenia w basenie z ciepłą wodą wpływają na odciążenie stawów, zmniejszenie dolegliwości bólowych. Woda dodatkowo daje opór co wpływa na wzrost siły mięśni
  3. Ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia w odciążeniu z oporem
  4. Terapia manualna - mobilizacja zmienionego chorobowo stawu kolanowego może szybciej i efektywniej eliminować ból, a przez to usprawnić funkcję stawu i zapobiec interwencji chirurgicznej
  5. Kinesiotaping - założenie plastra/taśmy, spowoduje odciążenie uszkodzonych tkanek, przez co zmniejszy się opuchlizna, zwiększy przepływ krwi i dostarczenie substancji odżywczych.
  6. Fizykoterpia - pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, elektroterapia, krioterapii

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Stawy kolanowe codziennie narażone są na naciski wielu kilogramów, dlatego też nieleczony stan zapalny tychże stawów może prowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości, odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona choroba daje szansę na całkowite wyleczenie.

 

Autor: mgr Monika Leśniowska-Musialik

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Zobacz również:

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

Diagnostyka gonartrozy

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jednostką chorobową, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Towarzyszy temu ból i ograniczenie funkcji stawu, a zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na zdjęciu radiologicznym.

Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodniejąca obejmująca staw kolanowy. Procesu zwyrodnieniowego nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. W leczeniu pacjentów z gonartrozą ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana fizjoterapia.

Jak dobrać buty w chorobach zwyrodnieniowych stawów?

Nieprawidłowo dobrane obuwie może w przyspieszyć zmiany w zwyrodnieniowe stawów. Podpowiadamy, na co powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów przy wyborze obuwia.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.