"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

odsłuchaj lektora

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie okoliczne tkanki miękkie.

 

Kogo dotyczy?

Choroba dotyczy najczęściej osób po 50 roku życia, oraz osób u których warunki pracy znacznie obciążają obręcz kończyny górnej. U osób młodych występowanie zmian zwyrodnieniowych stawu ramienno-łopatkowego, związane jest głównie z uprawianiem sportu. 

 

Budowa stawu barkowego

Rys.1 Budowa stawu barkowego

 

Maź stawowa dostarcza chrząstkom składników odżywczych kiedy staw jest w ruchu. Niska jakość płynu synowialnego negatywnie wpływa na odżywienie chrząstek stawowych, które nie otrzymują pełnowartościowych składników budulcowych.

 

 

Przyczyna

W przypadku stawu ramienno-łopatkowego do zmian zwyrodnieniowych najczęściej dochodzi wtórnie. Przeciwnie jest ze zmianami zwyrodnieniowymi innych stawów, których przyczyna zwykle ma charakter pierwotny, czyli taki w którym nie jest znany konkretny czynnik powodujący zmiany. Do głównych przyczyn mogących spowodować powstanie zmian zwyrodnieniowych należą:

 • przebyte urazy
 • nagromadzone mikrourazy
 • przeciążenia
 • występująca niestabilność stawu
 • przebyta jałowa martwica głowy kości ramiennej
 • choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.

Równie duży wpływ mają czynniki takie jak prawidłowe odżywianie i poziom hormonów w organizmie. 

 

 

Objawy zwyrodnienia stawu ramienno-łopatkowego

Głównym objawem towarzyszącym zmianom zwyrodnieniowym stawu ramienno-łopatkowego jest ból. Zwykle jest to ból niespecyficzny, rozlany, odczuwany w całej kończynie górnej, aż do nadgarstka. W porównaniu do zmian zwyrodnieniowych występujących w innych stawach jest on stosunkowo mniejszy, ponieważ najczęściej uszkodzenie dotyczy słabo unerwionej i unaczynionej tkanki chrzęstnej.

 

Chorobę niedającą objawów bólowych określa się jako chorobę zwyrodnieniową nieaktywną. W początkowym okresie choroby ból może występować tylko po znacznym obciążeniu stawu lub zwiększonej aktywności fizycznej, a po odpoczynku może ustępować. Do pierwszych objawów choroby należy dostrzegane przez pacjenta ograniczenie ruchomości stawu oraz osłabienie mięśni, co może wpływać na upośledzenie czynności całej kończyny górnej.

 

Rozpoznanie

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawu ramienno-łopatkowego wymaga przeprowadzenia szeregu badań oraz dokładnego wywiadu z pacjentem. Zaleca się w tym celu wykonanie:

 • zdjęcia RTG
 • zdjęcia MRI 
 • tomografię komputerową

Wskazania do poszczególnych badań są zależne od stadium choroby. U młodych osób zdjęcie rentgenowskie może niczego nie wykazać i wówczas należałoby wykonać dokładniejsze badania MRI lub tomograf komputerowy.

 

W badaniach obrazowych stawu ramienno-łopatkowego objętego zmianami zwyrodnieniowymi widoczne jest:

 • zmniejszenie przestrzeni stawowej
 • występowanie wyrośli kostnych zwanych osteofitami
 • zagęszczenie warstwy kostnej tuż pod warstwą chrzęstną

 

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej dlatego tak ważne jest jego stałe uzupełnianie.

 

 

W chorobie zwyrodnieniowej stawów czynnikiem wywołującym ból jest zwykle stan zapalny. Długotrwale utrzymujący się stan zapalny oddziałuje na okoliczne tkanki, prowadząc z biegiem czasu do ich osłabienia. W przypadku stawu ramienno-łopatkwoego takie konsekwencje mogą w znacznym stopniu zmniejszyć zakres ruchu oraz ograniczyć wykonywanie codziennych czynności. 

Istnieje wiele sposobów aby łagodzić objawy, a do głównych należy regularna aktywność w odciążeniu, bo dzięki takiej formie ćwiczeń wzmacniamy mięśnie wokół stawu nie obciążając go. Odpowiednia dieta jest kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o tym jak intensywnie odczuwane będą zmiany zwyrodnieniowe. 

Profilaktyka

Jak w przypadku każdej choroby stawów najważniejsza jest odpowiednia i regularna aktywność fizyczna oraz dieta. Ruch powoduje zmiany ciśnienia wewnątrz stawu co pozwala odżywić chrząstkę stawową. Dobrej jakości maź stawowa, to taka która występuje kiedy w organizmie nie ma procesów zapalnych.

Dieta powinna zawierać głównie ryby, oleje roślinne i nabiał (jesli nie ma alergii) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

 

Hyalutidin HC Aktiv to rewolucyjne połączenie kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny. Dzięki płynnej formie składniki preparatu są szybko przekazywane tam gdzie występuje ich niedobór.

 

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info