"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie okoliczne tkanki miękkie.

 

Kogo dotyczy?

Choroba dotyczy najczęściej osób po 50 roku życia, oraz osób u których warunki pracy znacznie obciążają obręcz kończyny górnej. U osób młodych występowanie zmian zwyrodnieniowych stawu ramienno-łopatkowego, związane jest głównie z uprawianiem sportu. 

 

budowa-stawu-barkowego.jpg

Rys.1 Budowa stawu barkowego

 

Maź stawowa dostarcza chrząstkom składników odżywczych kiedy staw jest w ruchu. Niska jakość płynu synowialnego negatywnie wpływa na odżywienie chrząstek stawowych, które nie otrzymują pełnowartościowych składników budulcowych.

 

 

Przyczyna

W przypadku stawu ramienno-łopatkowego do zmian zwyrodnieniowych najczęściej dochodzi wtórnie. Przeciwnie jest ze zmianami zwyrodnieniowymi innych stawów, których przyczyna zwykle ma charakter pierwotny, czyli taki w którym nie jest znany konkretny czynnik powodujący zmiany. Do głównych przyczyn mogących spowodować powstanie zmian zwyrodnieniowych należą:

 • przebyte urazy
 • nagromadzone mikrourazy
 • przeciążenia
 • występująca niestabilność stawu
 • przebyta jałowa martwica głowy kości ramiennej
 • choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.

Równie duży wpływ mają czynniki takie jak prawidłowe odżywianie i poziom hormonów w organizmie. 

 

 

Objawy zwyrodnienia stawu ramienno-łopatkowego

Głównym objawem towarzyszącym zmianom zwyrodnieniowym stawu ramienno-łopatkowego jest ból. Zwykle jest to ból niespecyficzny, rozlany, odczuwany w całej kończynie górnej, aż do nadgarstka. W porównaniu do zmian zwyrodnieniowych występujących w innych stawach jest on stosunkowo mniejszy, ponieważ najczęściej uszkodzenie dotyczy słabo unerwionej i unaczynionej tkanki chrzęstnej.

 

Chorobę niedającą objawów bólowych określa się jako chorobę zwyrodnieniową nieaktywną. W początkowym okresie choroby ból może występować tylko po znacznym obciążeniu stawu lub zwiększonej aktywności fizycznej, a po odpoczynku może ustępować. Do pierwszych objawów choroby należy dostrzegane przez pacjenta ograniczenie ruchomości stawu oraz osłabienie mięśni, co może wpływać na upośledzenie czynności całej kończyny górnej.

 

Rozpoznanie

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawu ramienno-łopatkowego wymaga przeprowadzenia szeregu badań oraz dokładnego wywiadu z pacjentem. Zaleca się w tym celu wykonanie:

 • zdjęcia RTG
 • zdjęcia MRI 
 • tomografię komputerową

Wskazania do poszczególnych badań są zależne od stadium choroby. U młodych osób zdjęcie rentgenowskie może niczego nie wykazać i wówczas należałoby wykonać dokładniejsze badania MRI lub tomograf komputerowy.

 

W badaniach obrazowych stawu ramienno-łopatkowego objętego zmianami zwyrodnieniowymi widoczne jest:

 • zmniejszenie przestrzeni stawowej
 • występowanie wyrośli kostnych zwanych osteofitami
 • zagęszczenie warstwy kostnej tuż pod warstwą chrzęstną

 

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej dlatego tak ważne jest jego stałe uzupełnianie.

 

 

W chorobie zwyrodnieniowej stawów czynnikiem wywołującym ból jest zwykle stan zapalny. Długotrwale utrzymujący się stan zapalny oddziałuje na okoliczne tkanki, prowadząc z biegiem czasu do ich osłabienia. W przypadku stawu ramienno-łopatkwoego takie konsekwencje mogą w znacznym stopniu zmniejszyć zakres ruchu oraz ograniczyć wykonywanie codziennych czynności. 

Istnieje wiele sposobów aby łagodzić objawy, a do głównych należy regularna aktywność w odciążeniu, bo dzięki takiej formie ćwiczeń wzmacniamy mięśnie wokół stawu nie obciążając go. Odpowiednia dieta jest kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o tym jak intensywnie odczuwane będą zmiany zwyrodnieniowe. 

Profilaktyka

Jak w przypadku każdej choroby stawów najważniejsza jest odpowiednia i regularna aktywność fizyczna oraz dieta. Ruch powoduje zmiany ciśnienia wewnątrz stawu co pozwala odżywić chrząstkę stawową. Dobrej jakości maź stawowa, to taka która występuje kiedy w organizmie nie ma procesów zapalnych.

Dieta powinna zawierać głównie ryby, oleje roślinne i nabiał (jesli nie ma alergii) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

 

Hyalutidin HC Aktiv to rewolucyjne połączenie kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny. Dzięki płynnej formie składniki preparatu są szybko przekazywane tam gdzie występuje ich niedobór.

 

Autor: mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...

Łokieć tenisisty Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

Jak dbać o zdrowe stawy? Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać...

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu 10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

Urazy i uszkodzenia kości i stawów Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności