Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie okoliczne tkanki miękkie.

 

Kogo dotyczy?

Choroba dotyczy najczęściej osób po 50 roku życia, oraz osób u których warunki pracy znacznie obciążają obręcz kończyny górnej. U osób młodych występowanie zmian zwyrodnieniowych stawu ramienno-łopatkowego, związane jest głównie z uprawianiem sportu. 

 

budowa-stawu-barkowego.jpg

Rys.1 Budowa stawu barkowego

 

Maź stawowa dostarcza chrząstkom składników odżywczych kiedy staw jest w ruchu. Niska jakość płynu synowialnego negatywnie wpływa na odżywienie chrząstek stawowych, które nie otrzymują pełnowartościowych składników budulcowych.

 

Przyczyna

W przypadku stawu ramienno-łopatkowego do zmian zwyrodnieniowych najczęściej dochodzi wtórnie. Przeciwnie jest ze zmianami zwyrodnieniowymi innych stawów, których przyczyna zwykle ma charakter pierwotny, czyli taki w którym nie jest znany konkretny czynnik powodujący zmiany. Do głównych przyczyn mogących spowodować powstanie zmian zwyrodnieniowych należą:

  • przebyte urazy
  • nagromadzone mikrourazy
  • przeciążenia
  • występująca niestabilność stawu
  • przebyta jałowa martwica głowy kości ramiennej
  • choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.

Równie duży wpływ mają czynniki takie jak prawidłowe odżywianie i poziom hormonów w organizmie. 

 

Objawy zwyrodnienia stawu ramienno-łopatkowego

Głównym objawem towarzyszącym zmianom zwyrodnieniowym stawu ramienno-łopatkowego jest ból. Zwykle jest to ból niespecyficzny, rozlany, odczuwany w całej kończynie górnej, aż do nadgarstka. W porównaniu do zmian zwyrodnieniowych występujących w innych stawach jest on stosunkowo mniejszy, ponieważ najczęściej uszkodzenie dotyczy słabo unerwionej i unaczynionej tkanki chrzęstnej.

 

Chorobę niedającą objawów bólowych określa się jako chorobę zwyrodnieniową nieaktywną. W początkowym okresie choroby ból może występować tylko po znacznym obciążeniu stawu lub zwiększonej aktywności fizycznej, a po odpoczynku może ustępować. Do pierwszych objawów choroby należy dostrzegane przez pacjenta ograniczenie ruchomości stawu oraz osłabienie mięśni, co może wpływać na upośledzenie czynności całej kończyny górnej.

 

Rozpoznanie

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawu ramienno-łopatkowego wymaga przeprowadzenia szeregu badań oraz dokładnego wywiadu z pacjentem. Zaleca się w tym celu wykonanie:

  • zdjęcia RTG
  • zdjęcia MRI 
  • tomografię komputerową

Wskazania do poszczególnych badań są zależne od stadium choroby. U młodych osób zdjęcie rentgenowskie może niczego nie wykazać i wówczas należałoby wykonać dokładniejsze badania MRI lub tomograf komputerowy.

 

W badaniach obrazowych stawu ramienno-łopatkowego objętego zmianami zwyrodnieniowymi widoczne jest:

  • zmniejszenie przestrzeni stawowej
  • występowanie wyrośli kostnych zwanych osteofitami
  • zagęszczenie warstwy kostnej tuż pod warstwą chrzęstną

 

W chorobie zwyrodnieniowej stawów czynnikiem wywołującym ból jest zwykle stan zapalny. Długotrwale utrzymujący się stan zapalny oddziałuje na okoliczne tkanki, prowadząc z biegiem czasu do ich osłabienia. W przypadku stawu ramienno-łopatkwoego takie konsekwencje mogą w znacznym stopniu zmniejszyć zakres ruchu oraz ograniczyć wykonywanie codziennych czynności. 

 

Istnieje wiele sposobów aby łagodzić objawy, a do głównych należy regularna aktywność w odciążeniu, bo dzięki takiej formie ćwiczeń wzmacniamy mięśnie wokół stawu nie obciążając go. Odpowiednia dieta jest kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o tym jak intensywnie odczuwane będą zmiany zwyrodnieniowe. 

Profilaktyka

Jak w przypadku każdej choroby stawów najważniejsza jest odpowiednia i regularna aktywność fizyczna oraz dieta. Ruch powoduje zmiany ciśnienia wewnątrz stawu co pozwala odżywić chrząstkę stawową. Dobrej jakości maź stawowa, to taka która występuje kiedy w organizmie nie ma procesów zapalnych.

Dieta powinna zawierać głównie ryby, oleje roślinne i nabiał (jesli nie ma alergii) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

 

 

Autor: mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Zobacz również:

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą zwykle osób w wieku 45-55 lat.

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli lateralis humeri) zwane jest zwykle łokciem tenisisty. Ta jednostka chorobowa należy do grupy entezopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości.

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.