"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Choroba zwyrodnieniowa stawu skroniowo-żuchwowego

Stawy skroniowo-żuchwowe, zwane rzadziej stawami żuchwowymi są jednym z bardziej złożonych stawów organizmu człowieka, a zarazem jednym z najczęściej używanych, biorą udział w ruchach wykonywanych podczas:

 

 • mówienia
 • jedzenia
 • żucia gumy
 • ziewania

 

Są to dwa symetryczne stawy, prawy i lewy, w których ruchy zachodzą równocześnie. 

 

Przyczyny

Badania naukowe wskazują że ok 15% choroby zwyrodnieniowej stawów skroniowo-żuchwowych jest spowodowane zaburzeniami podczas wzrastania lub o podłożu genetycznym. Pozostałe 85% to wady nabyte. W powstawaniu zmian zwyrodnieniowych stawu skroniowo-żuchwowego rolę odgrywają także czynniki genetyczne oraz płeć. 

Zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego, podobnie jak innych stawów powstają zwykle na skutek urazu lub przeciążenia.

 • przeciążenie związane może być np z zaciskaniem zębów,
 • uraz stawu skroniowo-żuchwowego najczęściej spowodowany jest wypadkiem samochodowym lub pobiciem

 

​Wpływ na powstanie omawianych zaburzeń może mieć także:

 • ciągły stres powodujący nadmierne napięcie mięśni, także w spoczynku, które prowadzi do zmian ustawienia i ukształtowania powierzchni stawowych
 • nieprawidłowa postawa ciała
 • braki w uzębieniu
 • nieprawidłowo dobrane protezy zębowe
 • nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku
 • nieprawidłowa pozycja języka
 • skurcze górnych dróg oddechowych skutkujących przewlekłych oddychaniem przez usta
 • zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami
 • utrata zębów, zwłaszcza trzonowych

 

Objawy

W początkowym okresie rozwoju zmian zwyrodnieniowych objawy są niespecyficzne. Głównym objawem procesu zwyrodnieniowego obejmującego staw skroniowo-żuchwowy jest promieniujący ból, zazwyczaj o charakterze ostrym. Ból ten, podobnie jak w przypadku występowania zmian zwyrodnieniowych obejmujących inne stawy, nasila się podczas obciążania stawu oraz wykonywania w nim ruchów zarówno czynnych, jak i biernych. Powodować to może ograniczenia ruchomości. Ból może występować także podczas dotyku (palpacji) okolicy stawu. Zmianom zwyrodnieniowym omawianego stawu rzadko towarzyszą trzaski i przeskakiwanie, częściej ich przyczyną jest przemieszczenie krążka stawowego.

 

Typowe objawy choroby zwyrodnieniowej stawu skroniowo-żuchwowego:

 

 1. Tępy ból w okolicy: ucha, skroni, tylnej części głowy lub ramion
 2. Trudności w otwieraniu i zamykaniu ust
 3. Zawroty głowy llub mdłości
 4. Depresja
 5. Bezsenność
 6. Drętwienie lub mrowienie w palcach
 7. Blokowanie żuchwy podczas otwierania lub zamykania ust

 

Diagnostyka

Na zdjęciu radiologicznym stawu skroniowo-żuchwowego objętego zmianami zwyrodnieniowymi widoczne może być spłaszczenie lub nierówności głowy żuchwy, spłaszczenie guzka stawowego oraz panewki, osteofity oraz nadżerki kostne

Zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego często mogą współwystępować ze zmianami zwyrodnieniowymi innych stawów organizmu.

 

Profilaktyka

Aby uniknąć bolesnych dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych poleca się kilka prostych zasad:

 1. Unikaj urazów żuchwy - pamiętaj, że każdy uraz pozostawia za sobą ślad. 
 2. Zadbaj o dobrze ułożony zgryz - dzięki temu nie będziesz ciągle wymuszać nie naturalnej postawy
 3. Regularnie ćwicz - prawidłowa postawa pozytywnie wpływa na ułożenie stawu skroniowo-żuchwowego
 4. Dbaj o zęby - ich utrata, a zwłaszcza zębów trzonowych niesie poważne konsewkencje. Ich funkcje przejmują zęby sąsiadujące co poważnie może obciążyć staw 
 5. Relaksuj się - relaks rozluźnia mięśnie, możesz zastosować szereg ćwiczeń relaksacyjnych specjalnie dla mięśni oplatających staw skroniowo-żuchwowy

 

 

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Jak dbać o zdrowe stawy? Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać...

Efekty działania suplementów na stawy Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Urazy i uszkodzenia kości i stawów Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności