"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

odsłuchaj lektora

Choroba zwyrodnieniowa stawu skroniowo-żuchwowego

Stawy skroniowo-żuchwowe, zwane rzadziej stawami żuchwowymi są jednym z bardziej złożonych stawów organizmu człowieka, a zarazem jednym z najczęściej używanych, biorą udział w ruchach wykonywanych podczas:

 

 • mówienia
 • jedzenia
 • żucia gumy
 • ziewania

 

Są to dwa symetryczne stawy, prawy i lewy, w których ruchy zachodzą równocześnie. 

 

Przyczyny

Badania naukowe wskazują że ok 15% choroby zwyrodnieniowej stawów skroniowo-żuchwowych jest spowodowane zaburzeniami podczas wzrastania lub o podłożu genetycznym. Pozostałe 85% to wady nabyte. W powstawaniu zmian zwyrodnieniowych stawu skroniowo-żuchwowego rolę odgrywają także czynniki genetyczne oraz płeć. 

Zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego, podobnie jak innych stawów powstają zwykle na skutek urazu lub przeciążenia.

 • przeciążenie związane może być np z zaciskaniem zębów,
 • uraz stawu skroniowo-żuchwowego najczęściej spowodowany jest wypadkiem samochodowym lub pobiciem

 

​Wpływ na powstanie omawianych zaburzeń może mieć także:

 • ciągły stres powodujący nadmierne napięcie mięśni, także w spoczynku, które prowadzi do zmian ustawienia i ukształtowania powierzchni stawowych
 • nieprawidłowa postawa ciała
 • braki w uzębieniu
 • nieprawidłowo dobrane protezy zębowe
 • nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku
 • nieprawidłowa pozycja języka
 • skurcze górnych dróg oddechowych skutkujących przewlekłych oddychaniem przez usta
 • zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami
 • utrata zębów, zwłaszcza trzonowych

 

Objawy

W początkowym okresie rozwoju zmian zwyrodnieniowych objawy są niespecyficzne. Głównym objawem procesu zwyrodnieniowego obejmującego staw skroniowo-żuchwowy jest promieniujący ból, zazwyczaj o charakterze ostrym. Ból ten, podobnie jak w przypadku występowania zmian zwyrodnieniowych obejmujących inne stawy, nasila się podczas obciążania stawu oraz wykonywania w nim ruchów zarówno czynnych, jak i biernych. Powodować to może ograniczenia ruchomości. Ból może występować także podczas dotyku (palpacji) okolicy stawu. Zmianom zwyrodnieniowym omawianego stawu rzadko towarzyszą trzaski i przeskakiwanie, częściej ich przyczyną jest przemieszczenie krążka stawowego.

 

Typowe objawy choroby zwyrodnieniowej stawu skroniowo-żuchwowego:

 

 1. Tępy ból w okolicy: ucha, skroni, tylnej części głowy lub ramion
 2. Trudności w otwieraniu i zamykaniu ust
 3. Zawroty głowy llub mdłości
 4. Depresja
 5. Bezsenność
 6. Drętwienie lub mrowienie w palcach
 7. Blokowanie żuchwy podczas otwierania lub zamykania ust

 

Diagnostyka

Na zdjęciu radiologicznym stawu skroniowo-żuchwowego objętego zmianami zwyrodnieniowymi widoczne może być spłaszczenie lub nierówności głowy żuchwy, spłaszczenie guzka stawowego oraz panewki, osteofity oraz nadżerki kostne

Zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego często mogą współwystępować ze zmianami zwyrodnieniowymi innych stawów organizmu.

 

Profilaktyka

Aby uniknąć bolesnych dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych poleca się kilka prostych zasad:

 1. Unikaj urazów żuchwy - pamiętaj, że każdy uraz pozostawia za sobą ślad. 
 2. Zadbaj o dobrze ułożony zgryz - dzięki temu nie będziesz ciągle wymuszać nie naturalnej postawy
 3. Regularnie ćwicz - prawidłowa postawa pozytywnie wpływa na ułożenie stawu skroniowo-żuchwowego
 4. Dbaj o zęby - ich utrata, a zwłaszcza zębów trzonowych niesie poważne konsewkencje. Ich funkcje przejmują zęby sąsiadujące co poważnie może obciążyć staw 
 5. Relaksuj się - relaks rozluźnia mięśnie, możesz zastosować szereg ćwiczeń relaksacyjnych specjalnie dla mięśni oplatających staw skroniowo-żuchwowy

 

 

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności