"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Wpływ gry w tenisa na stawy

Szybkie zrywy do piłki, zmienna intensywność ruchów oraz brak równomiernego obciążenia obu stron ciała to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do kontuzji podczas uprawiania tenisa. Sprawdź najbardziej typowe dla tenisa ziemnego urazy oraz zobacz, w jaki sposób można im zapobiec.

 

Urazy stawów podczas gry w tenisa

Podstawą gry w tenisa jest szybkość i zwrotność. I to właśnie ogromna dynamika gry (przyspieszenia, hamowania, zrywy, zmiana kierunku biegu) narażają ciało na duże przeciążenia. W czasie gry organizm ma bardzo mało czasu na regenerację, dlatego przy gwałtownych zmianach intensywności treningu, może dojść do przeciążenia struktur mięśni i stawów.

 

Urazy stawów to jedne z najczęściej występujących kontuzji w tenisie ziemnym. Gra w tenisa polega na regularnej powtarzalności konkretnych uderzeń, co może prowadzić kontuzji lub zmian zwyrodnieniowych. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów bardzo ważne jest, aby zwiększać siłę mięśniową, uzupełniać niedobory mazi stawowej, a także poprawiać elastyczność mięśni, ścięgien i wiązadeł otaczających stawy. Kluczowe jest także dążenie do wypracowania równowagi ciała, tak aby nie doprowadzić do nadmiernego przeciążenia tylko jednej strony. Różne typy zagrań (serwis, forhand, bekhend, volley, smash) wymagają zastosowania odmiennej techniki odbicia, a brak umiejętności i stosowanie niewłaściwej techniki gry to najczęstsze przyczyny występowania kontuzji u osób uprawiających ten sport amatorsko.

 

Statystyki dot. urazów w tenisie ziemnym

Poniżej prezentujemy statystyki dot. tendencji występowania urazów u tenisistów podczas turniejów US Open rozgrywanych w latach 1994-2009*:

 • wskaźnik urazów 48,1 na 1000 ekspozycji na mecz (ME)
 • przewaga ostrych urazów (29,7 na 1 tys. ME) nad przewlekłymi kontuzjami (19,5 na 1 tys. ME)
 • zdecydowana przewaga urazów powstających w czasie meczów, aniżeli w trakcie treningów

 

 

*Źródło: .Sell K, Hainline B, Yorio M, Kovacs M. Injury trend analysis from the US Open Tennis Championships between 1994 and 2009. Br J Sports Med. 2014;48(7):546–551. Injury trends at the US Open from 1994–2009.

 

Powyższe zestawienie potwierdza, że gra w tenisa wiąże się z dużym ryzykiem występowania kontuzji także u profesjonalnych graczy, którzy opanowali technikę gry na doskonałym poziomie. Dlatego w przypadku osób grających amatorsko ryzyko wystąpienia kontuzji może być zdecydowanie wyższe.

 

Najczęstsze urazy w tenisie ziemnym

Poniżej prezentujemy zestawienie najczęściej występujących urazów i kontuzji w tenisie ziemnym, które jednak nie wyczerpują pełnego katalogu kontuzji charakterystycznych dla tego sportu:

 

1. Łokieć tenisisty – już sama nazwa urazu wskazuje, że dolegliwość ta dotyka przede wszystkim tenisistów. Łokieć tenisisty to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, która objawia się charakterystycznym bólem w bocznej zewnętrznej partii łokcia. Niemal każde uderzenie w tenisie może przyczyniać się do powstania tej dolegliwości. Szczególnie jednak nieprawidłowa technika odbicia polegająca na złym prowadzenie ręki i uderzanie piłki otwartą ręką może przyspieszyć powstanie łokcia tenisisty. Dodatkowo podczas uderzenia piłki bekhendem może dochodzić do podrażnień oraz przeciążeń prostowników nadgarstka, a to przy dużej regularności gry prowadzi do stanu zapalnego.

 

2. Zespól bolesnego barku – dolegliwość ta najczęściej objawia się bólem odczuwanym podczas wykonywania ruchów powyżej głowy oraz dźwiganiem dużych ciężarów. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości konieczna jest poprawa techniki gry w tenisa, a także zadbanie o wzmocnienie mięśni barków i górnych partii pleców.

 

3. Kolano skoczka oraz kolano biegacza – pierwsza z dolegliwości ma charakter zmian zwyrodnieniowych w okolicach rzepki. Największy ból pojawia się przy wykonywaniu skoków oraz lądowań. Z kolei kolano biegacza powstaje na skutek nadmiernego tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.

 

4. Urazy nadgarstka – najczęstszymi powodami urazów nadgarstka są błędy treningowe oraz nieprawidłowa technika gry. Urazy te są charakterystyczne dla konkretnych położeń dłoni np. niski forhend czy oburęczny bekhend. Nowoczesne techniki meczowe, w tym wykonywanie uderzeń w pozycji otwartej sprzyja urazom nadgarstka. Aby uniknąć urazów nadgarstka konieczne jest przestrzeganie prawidłowej techniki uderzenia, zgodnie z którą punkt uderzenia powinien być w takim miejscu, aby dochodziło do płynnego przeniesienia mocy z nóg i tułowia przez stabilny nadgarstek do powierzchni rakiety. Regularne wzmacnianie nadgarstka powinno być prowadzone przez ćwiczenia wzmacniające zginacze i prostowniki nadgarstka, przywiedzenie dołokciowe i dopromieniowe, pronacja i supinacja przedramienia oraz rozciąganie zginaczy oraz prostowników.

 

5. Urazy kolan – dynamika gry oraz częste zmiany kierunku biegu prowadzą do takich kontuzji jak zerwanie ścięgien, zwichnięcia, zapalenia łękotek. Zdecydowana większość urazów kolan jest wynikiem nagłego urazu powstałego podczas zmiany kierunku biegu, skoku lub lądowania. Występowanie takich objawów jak ból stawu kolanowego, obrzęk i zasinienie w obrębie kolana mogą sygnalizować konieczność zdiagnozowania kondycji kolan. Powikłania po kontuzjach stawów kolanowych mogą prowadzić do urazów mięśniowych czy zwyrodnień stawów objawiających się bólem, sztywnością oraz ograniczeniem ruchomości stawu.

 

6. Urazy stawów skokowych – to jedna z liczniejszych grup kontuzji, które przytrafiają się tenisistom. Aby im zapobiec należy odpowiednio wcześnie wykryć wady posturalne stopy. Sam trening powinien obejmować także specjalnie dobrane ćwiczenia korekcyjne, a dodatkowo pomocna może się okazać także wkładka ortopedyczna. Duża podatność na urazy skrętne stawów skokowych wynika ze specyfiki gry:

 •  duże zmiany kątów ustawienia stawów skokowych
 • wysokie ryzyko nieodpowiedniego ustawienia stopy w fazie lądowania
 • duża prędkość rotacji stawów skokowych

 

7. Bóle pleców – tenisiści bardzo często skarżą się na ból wywołany ostrym naciągnięciem mięśni w okolicy lędźwiowej oraz przeciążeniem stawów międzykręgowych. Podczas gry w tenisa wykonywane są częste i intensywne zgięcia, wyprosty oraz ruchy rotacyjne. Nadwyrężenie mięśni przykręgosłupowych może w konsekwencji prowadzić do ograniczenia stabilności dynamicznej kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

 

Jak zapobiegać urazom w tenisie ziemnym?

Niestety tenis należy do wyjątkowo kontuzjogennych sportów i nie jesteśmy w stanie w pełni wyeliminować ryzyka wystąpienia urazów. Konieczne jest jednak wdrożenie działań profilaktycznych, które mogą wzmocnić stawy i mięśnie tenisisty.

 

 • Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka 

Prawidłowa rozgrzewka to taka, która przygotuje cały organizm do intensywnego wysiłku. Dlatego też w pierwszej kolejności należy wykonać rozgrzewkę ogólną (np. trucht, rozciąganie, skoki na skakance, rozgrzanie konkretnych partii mięśnie), a następie rozgrzewkę ukierunkowaną (ćwiczenia z wykorzystaniem rakiety np. podbijanie piłki na rakiecie forhendem i bekhendem). 

 

 • Rozciągnięcie organizmu po treningu

Po zakończeniu gry w tenisa bardzo dobrą praktyką jest stretching, który rozluźni organizm i przygotuje go do odpoczynku. Po intensywnym treningu konieczne jest zapewnienie odnowy biologicznej i zadbanie o regenerację ciała.

 

 • Suplementacja diety

Przy tak ogromnych przeciążeniach stawów absolutnie niezbędne jest zadbanie o uzupełnienie niedoborów mazi stawowej. Zarówno profesjonalni tenisiści, jak i osoby uprawiające ten sport amatorsko bardzo mocno narażają swoje stawy na przeciążenia. Aby zapewnić „lepsze smarowanie” stawów, konieczne jest dostarczenie stawom podstawowych składników odżywczych czyli kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny. Szukasz dobrego suplementu dla tenisistów? Przy wyborze suplementu odżywiającego stawy warto przeanalizować kilka czynników, takich jak skład suplementu, wchłanialność składników odżywczych oraz jak długo utrzymują się efekty suplementacji. Suplement diety na stawy Hyalutidin HC Aktiv zawiera płynną formę kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny, która bardzo łatwo dostaje się w głąb stawu i odżywia go. Z kolei efekty 30-dniowej suplementacji mogą utrzymywać się nawet do roku czasu. Jest to więc kompleksowe odżywienie stawów zalecane wszystkim osobom, które trenują sport amatorsko lub wyczynowo, narażają stawy na przeciążenia lub skarżą się na ograniczoną ruchomość stawów. 

 

 • Odpowiedni dobór sprzętu

Bardzo ważne jest, aby dobrana rakieta miała optymalną ciężkość, dobrze dopasowaną wielkość rączki oraz siłę naciągu. Zmniejszenie siły naciągu sprawi, że będzie on bardziej elastyczny i lepiej poradzi sobie z tłumieniem drgań. Niedopasowanie wielkości rączki może powodować bóle ręki.

 

sprzet-do-tenisa-ziemnego.jpg
nieodpowiednio dobrany sprzęt w tenisa zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji
 • Prawidłowa technika gry

Złe nawyki ruchowe w bardzo krótkim czasie mogą prowadzić do urazów. Czasem kilka nieprawidłowo wykonanych uderzeń może prowadzić do bardzo poważnych w skutkach kontuzji. Dlatego od pierwszego wejścia na kort należy ćwiczyć właściwe prowadzenie rakiety do przodu, wykończenie uderzenia, prawidłowe skręty tułowia, itp.

 

 • Właściwy dobór obuwia dostosowany do nawierzchni kortu

Jedną z cech charakterystycznych tenisa jest to, że może być wykonywany na różnych typach podłoża – na kortach twardych (beton), kortach ceglanych (mączka), kortach trawiastych oraz kortach sztucznych (dywan). Każdy typ nawierzchni wymaga odmiennych umiejętności, ale także odpowiedniego doboru sprzętu i obuwia. 

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności