Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami mechanicznymi, przeciążeniem stawów czy też słabą ich kondycję spowodowaną uwarunkowaniami genetycznymi.

 

Przyczyny bólu stawów

Możemy wyróżnić wiele powodów bólu stawów, najczęściej są nimi:

  • Zwyrodnienie stawów,
  • Uszkodzenia mechaniczne,
  • Przeciążenia stawów,
  • Uwarunkowania genetyczne.

 

przyczyny-bolu-stawow.jpg

 

Ból stawów może pojawić się nagle, a może też stale nam towarzyszyć na skutek rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej. Aby przeciwdziałać przyczynom powstawaniu bólu, należy zastosować odpowiednie działania profilaktyczne i szybko reagować na pierwsze sygnały alarmowe.

 

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Często zastosowanie się do kilku wskazówek, może znacząco poprawić kondycję stawów, co przełoży się nie tylko na mniejszy ból, ale przede wszystkim na większy komfort naszego życia.

 

1. Zwyrodnienie stawów

Choroba zwyrodnieniowa (osteoartretyzm) może powodować długotrwały, dokuczliwy ból. Jest to bardzo powszechna choroba, która dotyka przede wszystkim osoby po 60. roku życia. Sama choroba rozwija się powoli, a jej główną przyczyną jest naturalne zużycie się tkanki chrzęstnej. W wyniku długotrwałej choroby zwyrodnieniowej może dojść do uszkodzenia chrząstek stawowych, a także do zmian w obrębie nasad kostnych, co może wywołać zniekształcenia oraz obrzęk.

 

Jak prawidłowo dbać o stawy przy chorobach zwyrodnieniowych:

 

  • Suplement na stawy - wybierając suplement na stawy zawierający kwas hialuronowy (naturalny składnik mazi stawowej) oraz siarczan chondroityny (składnik chrząstki stawowej) dostarczamy naszym stawom składników, które w naturalny sposób uzupełniają zużyte stawy.
  • Właściwa masa ciała - niedoprowadzanie do nadmiernej otyłości. Zbędnie kilogramy niepotrzebnie obciążają stawy, co przekłada się na postęp choroby.
  • Aktywność fizyczna lub rehabilitacja - prawidłowo dobrane ćwiczenia mogą poprawić ruchomość stawu i wzmocnić otaczające go mięśnie. Należy jednak unikać uprawiania sportów wyczynowych, które zwiększają ryzyko kontuzji oraz urazów.
  • Odciążenie stawu - dzięki zastosowaniu akcesoriów ortopedycznych można zmniejszyć obciążenia stawów. Poleca się przede wszystkim wkładki ortopedyczne, które absorbują wstrząsy wywierane na stawy skokowe, kolanowe oraz biodrowe.
  • Operacje chirurgiczne - w skrajnych przypadkach, gdy ból jest bardzo uciążliwy, lekarz może rozważyć przeprowadzenie operacji i zastąpienie uszkodzonego stawu protezą.

Witamina E wykazuje działanie przeciwzapalne, natomiast witamina C pomaga w tworzeniu kolagenu.

 

 

2. Uszkodzenia mechaniczne

Każdego dnia jesteśmy narażeni na mechaniczne uszkodzenia stawów. Nieostrożność, aktywność fizyczna, a często przypadek może wywołać kontuzje, takie jak skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia.

 

skrecenie-zwichniecie-stawu.jpg

  • Skręcenie stawu - najczęstszym powodem skręcenia stawu jest upadek lub wykonanie gwałtownych ruchów. Skręcenie stawu najczęściej dotyczy stawu skokowego i dochodzi do niego zwykle w przypadku nieprawidłowego i gwałtownego postawienia nogi na nierównym podłożu. Skręceniu towarzyszy ból i obrzęk wokół uszkodzonego stawu.
  • Zwichnięcie stawu - zwane także wybiciem dotyczy najczęściej stawu kolanowego, biodrowego oraz ramiennego. Zwichniecie stawu polega na przemieszczeniu powierzchni stawowych względem siebie, co powoduje naciągniecie lub naderwanie torebki stawowej. W przypadku zwichnięcia, staw jest niestabilny i mogą mu towarzyszyć takie objawy jak ból obrzęk, siniak, brak możliwości wykonywania czynnych ruchów.
  • Stłuczenie stawu - jest często wywołane uderzeniem lub upadkiem. Stłuczeniom może towarzyszyć obrzęk, bolesność, ograniczenie pełnej ruchomości, większa wrażliwość na dotyk w miejscu stłuczenia oraz ewentualne otarcia naskórka.
  • Zerwane wiązadła - W zależności od intensywności uszkodzenia, wyróżniamy naderwanie wiązadeł pierwszego stopnia (delikatne zerwanie lub naderwanie wiązadeł, które powoduje niewielki ból i delikatne ograniczenie ruchomości stawów), drugiego stopnia (częściowe naderwanie włókien więzadłowych, które objawiają się wyczuwalną niestabilnością stawu oraz ograniczeniem ruchów) oraz trzeciego stopnia (całkowite zerwanie włókien, które przekłada się na dużą niestabilność i dokuczliwy ból).

 

Jak odbudować uszkodzone stawy?

  • Właściwa masa ciała - niedoprowadzanie do nadmiernej otyłości. Nadmierna masa ciała utrudnia regenerację uszkodzonych stawów i zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.
  • Rehabilitacja - odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą poprawić ruchomość stawu i wzmocnić otaczające go mięśnie. W przypadku zerwania wiązadła lub zwichnięcia stawu należy ograniczyć aktywność stawów w początkowym okresie wystąpienia uszkodzenia. Następnie należy dobrać zakres ćwiczeń rehabilitacyjnych dla pacjenta w zależności od stopnia urazu, wieku oraz poziomu aktywności danej osoby. Rehabilitacja pomaga zmniejszyć ból i opuchliznę, poprawić siłę mięśniową i zwiększyć elastyczność stawu. Do tradycyjnej aktywności fizycznej można powrócić dopiero po pełnej regeneracji uszkodzonego stawu.
  • Produkty ortopedyczne - korzystając z odpowiednich urządzeń ortopedycznych można zmniejszyć obciążenie. W przypadku skręcenia stawu poleca się stosowanie odpowiednich opasek uciskowych. W poważnych przypadkach należy zastosować usztywnienie gipsem. Stosowane po zabiegach ortezy stawu barkowego, łokciowego, ortezy nadgarstka i dłoni, czy też ortezy stawu kolanowego z regulacją kąta zgięcia stawu wpływają na szybszą regenerację stawu.
  • Zimne okłady - zaleca się je najczęściej w przypadku stłuczeń, aby zmniejszyć obrzęk oraz ból. Gdy obrzęk zostanie usunięty, można zastosować ciepłe okłady, które pomogą zregenerować uszkodzone tkanki.
  • Unikanie chodzenia na butach z wysokimi obcasami - W przypadku wystąpienia uszkodzeń stawu skokowego czy biodrowego ważne jest, aby dobierać wygodne obuwie, które pomoże nam szybko zregenerować staw. Zdecydowanie należy ograniczyć chodzenie w butach na wysokich obcasach.
  • Suplement wzmacniający stawy - jeżeli zależy nam na szybkim powrocie do pełnej sprawności, powinniśmy wzmocnić nasze stawy odpowiednim suplementem. Skoncentrowana dawka suplementu zawierającego składniki budulcowe stawu zapewnia skuteczny i szybki efekt.

 

3. Przeciążenia stawów

Jednym z największych wrogów naszych stawów są przeciążenia. Powodują one nadmierne zużywanie się stawów, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia ich ruchomości i może być przyczyną poważnych chorób. Na co dzień nasze stawy narażone są przede wszystkim na przeciążenia wynikające z następujących czynników:

 

  • Otyłość - nadmierna waga bardzo obniża wytrzymałość stawów i zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych, a także stawów rąk.
  • Praca - przeciążenia wynikające z pracy powstają najczęściej na skutek wykonywania powtarzających się czynności lub pracy w niewygodnych warunkach. Przeciążeń powinni unikać zarówno pracownicy fizyczni, jak i osoby wykonujące długotrwałą pracę przed komputerem.
  • Sport - bardzo intensywne aktywności fizycznie lub ćwiczenia wykonywane bez prawidłowej rozgrzewki mogą negatywnie wpłynąć na kondycję stawów. Wiele sportów takich jak bieganie, golf, czy tenis obciążają określone partie stawów i mogą być przyczyną uciążliwych dolegliwości.

 

odpowiedni-stroj-do-biegania.jpg

 

Jak poprawić kondycję przeciążonych stawów?

  • Poprawa ergonomii na stanowisku pracy - jeżeli nasza praca wymaga wykonywania czynności przez wiele godzin w takiej samej pozycji ciała, szczególnie powinniśmy zadbać o ergonomię na stanowisku pracy. Wykonując pracę przy komputerze warto zadbać o wygodną klawiaturę, myszkę oraz odpowiednie oparcie kręgosłupa.
  • Zapobieganie otyłości - konieczne jest wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania się oraz regularnego spożywania posiłków. Należy pamiętać, iż otyłość może być przyczyną także innych chorób, np. cukrzycy, chorób układu krwionośnego, niewydolności serca, chorób układu oddechowego czy depresji.
  • Systematyczna aktywność fizyczna - regularne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń jest konieczne do walki z nadwagą. Poleca się w szczególności ćwiczenia aerobowe takie jak spacer, pływanie, jazda na rowerze czy aerobik.
  • Suplement diety wzmacniający stawy - wybierając suplement na stawy należy odpowiednio przeanalizować jego skład i wybrać taki, który realnie może poprawić kondycję przeciążonych stawów. Nie należy rozpoczynać stosowania kilku suplementów diety na raz. Unikaj także kupowania suplementów diety, które dopiero co pojawiły się na rynku i trudno jest uzyskać jakiekolwiek opinie ze strony użytkowników na ich temat. Jeżeli Twoje stawy są narażone na mocne obciążenia, należy unikać stosowania suplementów, które zawierają tylko śladowe ilości składników, realnie odbudowujących stawy. Skuteczną regenerację stawom narażonym na regularne przeciążenia (otyłość, praca) lub krótkotrwałe, ale bardzo intensywne przeciążenia (sport), może zapewnić tylko suplement, który zwiera skoncentrowane dawki składników odbudowujących stawy.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

4. Uwarunkowania genetyczne

Ze względu na genetyczne uwarunkowanie osteoporozy czy reumatoidalnego zapalenia stawów, warto sprawdzić, czy w naszej rodzinie występują przypadki tych chorób. Mając na uwadze zwiększone ryzyko zachorowania, powinniśmy stosować odpowiednie działania profilaktyczne od najmłodszych lat, które pomogą nam zachować dobrą kondycję stawów.

 

Jak można poprawić kondycję stawów:

  • Zdrowy tryb życia - należy włączyć do swojego codziennego trybu życia aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. Te czynniki z pewnością pomogą nam zachować odpowiednią masę ciała oraz regularnie wzmacniać stawy i otaczające je mięśnie. Zastosowanie diety wzmacniającej stawy polega m.in. na unikaniu wysoko przetworzonych potraw, jedzenia typu fast food, mocnej kawy, herbaty oraz nadmiaru cukru, ponieważ składniki te mogą negatywnie wpływać na kondycję stawów.
  • Zadbanie o ergonomię stanowiska pracy - należy szczególnie dbać o swoje stawy, ograniczając do minimum sytuacje, które mogą powodować nadmierne przeciążanie stawów. Niezależnie od tego czy wykonujesz pracę fizyczną, pracę biurową czy prace porządkowe, unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz powtarzania czynności w niewygodnej pozycji.
  • Suplement diety na stawy - osoby genetycznie narażone na choroby stawów, powinny szczególnie dbać o swoje stawy, wzmacniając je suplementami na stawy.
  • Zabiegi krioterapii lub powierzchniowe stosowanie ciepła - w zależności od zdiagnozowanej dolegliwości, warto skonsultować z lekarzem możliwość stosowania zabiegów krioterapii (okładów z lodu) lub stosowania ciepłych okładów, które rozluźniają mięśnie i stawy.

 

UWAGA! Działając na przyczynę dolegliwości bólowych likwidujemy ich źródło. Nie ignoruj pierwszych sygnałów ze strony stawów. Poznaj przyczynę bólu stawów abyś mógł zastosować najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Tags:

Zobacz również:

Jak wybrać dobry preparat na stawy?

Duża liczba łatwo dostępnych preparatów na stawy, wcale nie ułatwia nam podjęcia właściwej decyzji. Jeżeli naprawdę zależy Ci na ograniczeniu dolegliwości bólowych oraz poprawie kondycji stawów, musisz być świadomy, z czego wynikają różnice...

Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Suplementy diety - 7 faktów

Suplementy diety już na stałe zagościły w naszej codziennej diecie. Ponieważ sprzedaż suplementów diety nie podlega przepisom prawa farmaceutycznego, warto zachować dużą ostrożność przy wyborze odpowiedniego preparatu.

Czy suplementy diety są potrzebne?

Witaminy i składniki odżywcze powinny być dostarczane do naszego organizmu dzięki przestrzeganiu zbilansowanej diety. Niestety nie w każdym przypadku dieta okazuje się wystarczająca. Sprawdź, w jakich sytuacjach uzasadnione jest przyjmowanie suplementów.

Kwas hialuronowy - tabletki, płyn, maści, kremy

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w profilaktyce sprawnych stawów. Jego suplementacja może przybrać różną formę – tabletek, maści, zastrzyków czy płynu do picia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.