"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Łokieć tenisisty, a choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich okolicznościach łokieć tenisisty może zostać uznany za chorobę zawodową.

 

Czym jest choroba zawodowa?

Definicję choroby zawodowej znajdziemy w Kodeksie Pracy, Art. 235.  Jest to choroba znajdująca się w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym.

 

Rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Łokieć tenisisty jest chorobą zawodową. Znajduje się bowiem we wspomnianym wyżej wykazie. Zmaga się z nią wiele osób, np. informatycy i pracownicy biurowi.

 

Kto może dokonać zgłoszenia?

Zgodnie z art. 235 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek informować niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.

 

§ 2. Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy także lekarza podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 237 rozporządzenie w sprawie trybu postępowania w przypadkach wypadków przy pracy i chorób zawodowych § 1 pkt 6.

 

 • § 21. W każdym przypadku podejrzenia choroby zawodowej:

1)lekarz,

2)lekarz dentysta, który podczas wykonywania zawodu powziął takie podejrzenie u pacjenta - kieruje na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania.

 

 • § 22. Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może również dokonać pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.

 

Jakie są konsekwencje zdiagnozowania choroby zawodowej?

W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany:

 1. ustalić przyczyny powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą, działając w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym;
 2. przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze;
 3. zapewnić realizację zaleceń lekarskich.

 

Jak wygląda procedura rozpoznania choroby zawodowej?

Rozpoznania choroby zawodowej u pracownika dokonuje lekarz orzecznik, zatrudniony w uprawnionej placówce medycznej, w formie orzeczenia lekarskiego wystawionego na odpowiednim druku.

 

Jednostkami orzeczniczymi I stopnia są:

 1. poradnie chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy;
 2. kliniki i poradnie chorób zawodowych uniwersytetów medycznych (akademii medycznych);
 3. poradnie chorób zakaźnych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy albo przychodnie i oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego – w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych;
 4. jednostki organizacyjne zakładów opieki zdrowotnej, w których nastąpiła hospitalizacja – w zakresie rozpoznawania chorób zawodowych u pracowników hospitalizowanych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby.

 

Jeśli pracownik nie zgadza się z treścią orzeczenia, może złożyć wniosek o powtórne badanie lekarskie, tym razem w jednostce orzeczniczej II stopnia. Są to jednostki badawczo-rozwojowe w dziedzinie medycyny pracy. Może to zrobić w ciągu 14 dni od daty otrzymania orzeczenia, za pośrednictwem lekarza orzecznika, który je wydał.

 

Lekarz orzecznik bierze pod uwagę wyniki badań lekarskich i pomocniczych, dokumentację medyczną pracownika, dokumentację przebiegu zatrudnienia oraz ocenę narażenia zawodowego.

Pracownik, u którego zdiagnozowano chorobę zawodową, ma prawo:

 • ubiegać się o świadczenia odszkodowawcze wypłacane przez ZUS (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, pokrycie kosztów szczepień ochronnych),
 • wystąpić do pracodawcy o wypłatę:
  • jednorazowego odszkodowania za uszczerbek majątkowy,
  • zadośćuczynienia pieniężnego za uszczerbek niemajątkowy.

Co może zwiększyć ryzyko łokcia tenisisty?

Niektóre ruchy mogą prowadzić do łokcia tenisisty, jeśli są powtarzane codziennie przez długi czas, na przykład:

 • pisanie na komputerze,
 • poruszanie ramieniem ruchem okrężnym (np. podczas obracania kierownicy),
 • wielokrotne podnoszenie lub przenoszenie ładunku,
 • przesuwanie ramienia z boku na bok (np. podczas skanowania kodów pocztowych lub malowania elewacji),
 • ruchy wymagające intensywnego użycia rąk i siły chwytania.

 

Jakie są najczęstsze objawy?

Ramię składa się z trzech kości: ramiennej, łokciowej i promieniowej. Spotykają się w stawie łokciowym. Mięśnie bicepsa i tricepsa pozwalają kościom zginać się i prostować oraz są przyczepione do kości przez więzadła. Zapalenie ścięgien może prowadzić do różnych objawów, które utrudniają poruszanie łokciem.

 

Do najczęstszych symptomów możemy zaliczyć:

 • tkliwość zewnętrznej części łokcia,
 • ból w przedramieniu i tylnej części dłoni,
 • ból i sztywność podczas zginania lub wyciągania ramienia,
 • ból podczas trzymania pióra, długopisu lub myszki komputerowej,
 • trudności ze skręcaniem przedramienia, na przykład przy otwieraniu słoika.

 

Objawy mogą się nasilić w wyniku niewłaściwej techniki, złych warunków pracy lub zaniedbań ze strony przełożonego albo pracodawcy. Ponadto, powtarzające się urazy często długo się goją.

 

Jakie są czynniki ryzyka?

Istnieją różne czynniki ryzyka. Należą do nich przede wszystkim powtarzalna praca, nadmierny lub długotrwały wysiłek, niewygodna pozycja pracy i wykonywanie zadań przez długi czas bez przerw na odpoczynek. Na łokieć tenisisty są szczególnie narażeni pracownicy biurowi, budowlańcy, pracownicy służby zdrowia i pracownicy zakładów produkcyjnych.

 

Jak można leczyć łokieć tenisisty?

Aby złagodzić ból i obrzęk, możesz wykonać następujące zabiegi:

 • Unikaj ruchu, który nasila objawy.
 • Weź lek dostępny bez recepty, który zmniejsza dolegliwości, np. aspiryna, ibuprofen.
 • Nakładaj kostkę lodu na łokieć przez 15-20 minut, 3 razy dziennie.
 • Rób delikatne ćwiczenia rozciągające kilka razy dziennie.
 • Spróbuj zmienić środowisko pracy i nawyki.

 

Jeśli to nie pomoże, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może zalecić zastrzyk steroidowy, w celu zmniejszenia obrzęku i bólu. W niektórych przypadkach wskazana jest terapia ultradźwiękami. Pomoże rozbić tkankę bliznowatą. Przyspiesza gojenie i zwiększa przepływ krwi. Gdy ból i obrzęk zmniejszą się, wybierz do fizjoterapeuty. Wzmocni Twoje mięśnie i ścięgna. Fizjoterapia łokcia tenisisty obejmuje ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i zwiększające zakres ruchu.

 

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Umów wizytę u lekarza, jeśli:

 • ból nie ustępuje lub się nasila,
 • pojawił się obrzęk lub zaczerwienienie,
 • wystąpił problem z poruszeniem ramieniem,
 • widzisz guzek lub wybrzuszenie na ramieniu.

 

Być może wskazana będzie operacja. Ma na celu wyleczenie lub usunięcie uszkodzonej części ścięgna.

 

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności