Menopauza a reumatoidalne zapalenie stawów

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą. 

 

Okres występowania RZS

Reumatoidalna zapalenie stawów, zwane w skrócie RZS to przewlekła choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej charakteryzująca się występowaniem zapalenia stawów i błony maziowej, uszkodzeniem chrząstki i tkanek okołostawowych, a także objawów ogólnych, takich jak męczliwość czy utrata masy ciała. Na RZS choruje około 1% ludności, częściej dotyczy ona kobiet niż mężczyzn, głównie w wieku 30-50 lat. Właśnie około 30 roku życia choroba najczęściej ujawnia się. Drugi szczyt zachorowalności notuje się około 50 roku życia, co niewykluczone, że ma związek ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi menopauzie (zwłaszcza  u kobiet, które stosunkowo wcześnie przeszły menopauzę).

RZS a menopauza

Zarówno u pacjentek, u których już wcześniej zdiagnozowano RZS, jak i u kobiet, u których objawy pojawiają się dopiero w okresie menopauzy gwałtowne zmiany poziomu hormonów powodują różne objawy, w tym także zwiększone odczuwanie poziomu bólu (obniżenie progu bólu). W celu złagodzenia tych dolegliwości w okresie menopauzalnym stosuje się hormonalną terapię zastępczą, która uzupełnia niedobory hormonów płciowych.

 

Menopauza może wpływać na zwiększone odczuwanie bólu w RZS

 

Farmakoterapia u pacjentek z RZS

Poza farmakoterapią u pacjentek chorych na RZS bardzo duże znaczenia odgrywa także fizjoterapia oraz odpowiednia dieta. Z zakresu fizjoterapii u pacjentek chorych na reumatoidalne zapalenie stawów w okresie menopauzalnym stosuje się:

- kinezyterapię – odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają zachować ruchomość stawów, wzmocnić mięśnie, przeciwdziałać przykurczom;

- fizykoterapię – indywidualnie dobrane zabiegi z zakresu fizykoterapii (szczególnie z uwzględnieniem przeciwwskazań) u chorych na RZS mają głównie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne;

- zaopatrzenie ortopedyczne – indywidualnie dobrane zaopatrzenie ortopedyczne ma na celu odciążyć chore stawy oraz usprawnić pacjenta poprawiając jakośc jego życia.

 

Dieta kobiet w okresie menopauzalnym

Odpowiednio dobrana dieta u pacjentek chorych na RZS ma na celu:

- utrzymanie prawidłowej masy ciała;

- dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych;

- uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, które często występują u pacjentek chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, zwłaszcza w okresie pomenopauzalnym.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Objawy RZS i menopauzy

W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów obok innych, charakterystycznych objawów takich jak symetryczne zapalenie małych i średnich stawów dłoni i stóp czy przerost błony maziowej tych stawów, zwłaszcza u kobiet obserwuje się ubytek masy kostnej w obrębie stawów zajętych chorobowo, a czasami nawet w obrębie całego szkieletu. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w okresie menopauzalnym dodatkowo potęgują te ubytki, przez co pacjentki te są szczególnie narażone na złamania kości, co znacznie pogarsza ich jakość życia.

 

W związku z ogromnymi zmianami jaki zachodzą w organizmie kobiet w okresie menopauzy większość chorób autoimmunologicznych, w tym także RZS ulega zaostrzeniu.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Zobacz również:

RZS - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku...

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto...

RZS seropozytywne i seronegatywne

Sprawdź co oznacza seropozytywna i seronegatywna postać RZS. Zobacz, jakie badania laboratoryjne oraz obrazowe musisz wykonać, aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów.

RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

Aktywność fizyczna w RZS

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Rehabilitacja w RZS

Odpowiednio dobrana rehabilitacja w RZS nie tylko zwiększa siłę mięśni i zapobiega ich zanikom, ale może także łagodzić dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jaki jest najczęściej zalecany zakres postępowania rehabilitacyjnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.