"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Menopauza a reumatoidalne zapalenie stawów

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą. 

 

Okres występowania RZS

Reumatoidalna zapalenie stawów, zwane w skrócie RZS to przewlekła choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej charakteryzująca się występowaniem zapalenia stawów i błony maziowej, uszkodzeniem chrząstki i tkanek okołostawowych, a także objawów ogólnych, takich jak męczliwość czy utrata masy ciała. Na RZS choruje około 1% ludności, częściej dotyczy ona kobiet niż mężczyzn, głównie w wieku 30-50 lat. Właśnie około 30 roku życia choroba najczęściej ujawnia się. Drugi szczyt zachorowalności notuje się około 50 roku życia, co niewykluczone, że ma związek ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi menopauzie (zwłaszcza  u kobiet, które stosunkowo wcześnie przeszły menopauzę).

 

RZS a menopauza

Zarówno u pacjentek, u których już wcześniej zdiagnozowano RZS, jak i u kobiet, u których objawy pojawiają się dopiero w okresie menopauzy gwałtowne zmiany poziomu hormonów powodują różne objawy, w tym także zwiększone odczuwanie poziomu bólu (obniżenie progu bólu). W celu złagodzenia tych dolegliwości w okresie menopauzalnym stosuje się hormonalną terapię zastępczą, która uzupełnia niedobory hormonów płciowych.

 

Menopauza może wpływać na zwiększone odczuwanie bólu w RZS

 

Farmakoterapia u pacjentek z RZS

Poza farmakoterapią u pacjentek chorych na RZS bardzo duże znaczenia odgrywa także fizjoterapia oraz odpowiednia dieta. Z zakresu fizjoterapii u pacjentek chorych na reumatoidalne zapalenie stawów w okresie menopauzalnym stosuje się:

- kinezyterapię – odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają zachować ruchomość stawów, wzmocnić mięśnie, przeciwdziałać przykurczom;

- fizykoterapię – indywidualnie dobrane zabiegi z zakresu fizykoterapii (szczególnie z uwzględnieniem przeciwwskazań) u chorych na RZS mają głównie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne;

- zaopatrzenie ortopedyczne – indywidualnie dobrane zaopatrzenie ortopedyczne ma na celu odciążyć chore stawy oraz usprawnić pacjenta poprawiając jakośc jego życia.

 

Dieta kobiet w okresie menopauzalnym

Odpowiednio dobrana dieta u pacjentek chorych na RZS ma na celu:

- utrzymanie prawidłowej masy ciała;

- dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych;

- uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, które często występują u pacjentek chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, zwłaszcza w okresie pomenopauzalnym.

 

Objawy RZS i menopauzy

W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów obok innych, charakterystycznych objawów takich jak symetryczne zapalenie małych i średnich stawów dłoni i stóp czy przerost błony maziowej tych stawów, zwłaszcza u kobiet obserwuje się ubytek masy kostnej w obrębie stawów zajętych chorobowo, a czasami nawet w obrębie całego szkieletu. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w okresie menopauzalnym dodatkowo potęgują te ubytki, przez co pacjentki te są szczególnie narażone na złamania kości, co znacznie pogarsza ich jakość życia.

 

W związku z ogromnymi zmianami jaki zachodzą w organizmie kobiet w okresie menopauzy większość chorób autoimmunologicznych, w tym także RZS ulega zaostrzeniu.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

10 udogodnień dla osób chorych na RZS 10 udogodnień dla osób chorych na RZS

Gościec stawowy przewlekły to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. W artykule  prezentujemy 10 wskazówek, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z ograniczeniami wywołanymi przez chorobę.

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

12 mitów na temat chorób reumatycznych 12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

Pierwsze objawy choroby reumatycznej Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

Sytuacja osób z chorobami reumatycznymi w Polsce Sytuacja osób z chorobami reumatycznymi w Polsce

Poznaj sytuację osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce. W artykule prezentujemy wyniki badania ankietowego, w ramach którego Pacjenci oceniali zadowolenie z dostępu do specjalistycznych usług medycznych, poziomu wydatku na leczenie, czasu oczekiwania na diagnozę oraz na włączenie do procesu leczenia specjalistycznego.

 

Wizyta u reumatologa - jak się przygotować? Wizyta u reumatologa - jak się przygotować?

Niewystarczająca dostępność opieki i świadczeń specjalistycznych w Polsce sprawia, że warto optymalnie wykorzystać każdą wizytę u lekarza specjalisty. Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas informacje. Skorzystaj z porad, jak przygotować się do wizyty u lekarza reumatologa.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności