Spondyloartropatie - choroby reumatyczne
Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.
Spondyloartropatie – rodzaje, objawy
Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Spondylortropatie to choroby o podłożu autoimmunologiczym, których wspólnymi objawami są ból, obrzęk i zaczerwienienie chorego stawu.
Do spondyloartropatii zaliczamy:
- zesztywniające zapalenie stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- reaktywne zapalenie stawów,
- młodzieńcze zapalenie stawów,
- zapalenie stawów w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit.
ZZSK
Zesztywniające zapalenie stawów, zwane w skrócie ZZSK jest zapalną spondyloartropatią, która występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. W przebiegu tej przewlekłej choroby dochodzi do zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego oraz drobnych stawów kręgosłupa. Objawami tego jest ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej promieniujący do pachwin, pośladków, a nawet kolan. Objawami towarzyszącymi jest szybkie męczenie się oraz stan podgorączkowy.
Łuszczycowe zapalenie stawów
Łuszczycowe zapalenie stawów to zapalna spondyloartropatia występująca często w przebiegu łuszczycy. W jej przebiegu dochodzi do zapalenia stawów obwodowych, najczęściej stawów palców. Rozróżnia się także osiową postać łuszczycowego zapalenia stawów, w przebiegu której dochodzi do zapalenia i usztywnienia stawów kręgosłupa.
Reaktywne zapalenie stawów
Reaktywne zapalenie stawów to zapalna spondyloartropatia, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego jednego lub kilku stawów w obrębie kończyn dolnych.
MZS
Młodzieńcze zapalenie stawów, czyli spondyloartropatia młodzieńcza to choroba występująca u osób młodych, poniżej 16 roku życia. Jej objawami są ból, obrzęk i zaczerwienienie chorego stawu prowadzące do ograniczenia ruchomości.
Nieswoiste zapalenie jelit
Zapalenie stawów w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit występuje u chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniewskiego-Crohna. Przyczyna pojawiania się stanów zapalnych stawów w przebiegu chorób zapalnych jelit nie jest do końca znana, jednak przypuszcza się, że na taki stan mogą wpływać nieprawidłowości ze strony układu immunologicznego. W przebiegu nieswoistego zapalenia jelit może występować zapalenie stawów w postaci obwodowej lub osiowej. Pierwsza z nich dotyczy stawów kończyn górnych i dolnych. Objawia się ona bólem, obrzękiem oraz zaczerwienieniem okolicy chorego stawu, a następnie ograniczeniem ruchomości.
Postać osiowa natomiast dotyczy stawów krzyżowo-biodrowych oraz stawów kręgosłupa i objawia się bólem w okolicy kręgosłupa, często promieniującym do pachwin, pośladków lub kolan.
Autor
mgr Monika Musialik-Skinderowicz
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.
Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.