"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka, nazywany także zespołem kanału nadgarstka jest jednostką chorobową powstałą na skutek długo utrzymującego się ucisku na nerw pośrodkowy przebiegający w obrębie nadgarstka, a dokładnie w kanale nadgarstka. Jest to najczęściej występująca neuropatia uciskowa.

 

Przyczyny

Przyczyną ucisku może być obrzęk lub zwężenie kanału powstałe na skutek zmian zwyrodnieniowych lub urazowych. W początkowej fazie choroby, gdy dochodzi do ucisku włókien nerwu pośrodkowego pojawia się mrowienie i drętwienie obszaru dłoni unerwianego przez ten nerw, a więc mrowienie w obrębie:

 • nadgarstka
 • kciuka
 • palca wskazującego
 • palca środkowego
 • połowy palca serdecznego

Dochodzi także do osłabienia siły mięśni tych palców, ograniczenia ich ruchomości oraz osłabienia chwytu, zwłaszcza szczypcowego. Utrudnione jest także zacieśnięcie ręki w pięść. Pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka mają także problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, jak np. zapinanie guzików. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do zaniku mięśni w tym obszarze. Pojawia się także ból i obrzęk. Objawy te często występują w nocy, co początkowo przypisywane jest nieprawidłowej pozycji podczas snu.

W zaawansowanej postaci choroby dolegliwości te zakłócają sen. Objawy te nasilają się także podczas uniesienie kończyny górnej oraz podczas wykonywaniu czynności ze zgiętym nadgarstkiem. Powyższe objawy zazwyczaj występują obustronnie, przy czym większe ich nasilenie występuje w ręce dominującej.

 

zespol-ciesni-nadgarstka.jpg

Rys.1 Ucisk na nerw pośrodkowy przebiegający w obrębie nadgarstka

 

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Oprócz wymienionych powyżej objawów charakterystycznych dla omawianego zespołu, dla potwierdzenia diagnozy wykonuję się badanie elektroneurografii, które ocenia przewodnictwo włókien nerwowych danego nerwu.

 

Czynniki wpływające na rozwój schorzenia

Schorzenie to dotyczy około 1% populacji, częściej kobiet niż mężczyzn, głównie w wieku 40-50 lat. Osobami najbardziej narażonymi na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka są głównie osoby długotrwale pracujące w pozycji ze zgięciem nadgarstków, zwłaszcza przy komputerze, np.

 • sekretarki
 • informatycy
 • kasjerki
 • fryzjerki

Zdarza się, że zespół ten pojawia się u kobiet w ciąży, spowodowany jest on wówczas zmianami hormonalnymi.

 

Na zwiększenie ryzyka pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka wpływają min:

 • zmiany pourazowe w obrębie nadgarstka
 • choroby takie jak:
  - reumatoidalne zapalenia stawów
  - cukrzyca
  - twardzina układowa
  - toczeń rumieniowaty układowy
  - niedoczynność tarczycy

 

Przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka dzieli się na trzy grupy:

 • przyczyny anatomiczne - związane z budową nadgarstka
 • przyczyny fizjologiczne - np. stany zapalne, obrzęki
 • przyczyny nabyte - związane w wykonywaną pracą.

 

Terapia

Terapię zespołu cieśni nadgarstka powinno się rozpocząć jak najszybciej, wraz z pojawieniem się początkowych objawów, ponieważ początkowe upośledzenie funkcjonowania nerwu jest stanem odwracalnym. Długo utrzymujące się zmiany są już nieodwracalnym uszkodzeniem.

Ze względu na różnorodność czynników wywołujących zespół cieśni nadgarstka nalezy tak samo podejść do profilaktyki - na różnych płaszczyznach. Z pewnością priorytetem jest leczenie chorób takich jak cukrzyca, RZS, toczeń rumieniowaty. Zwalczając je zmniejszany automatycznie ryzyko wystąpienia problemów z cieśnią nadgarstka. Pomocna może być aktywność fizyczna, lub zmiana obecnych ćwiczeń. Przed pracą zaleca się rozgrzać ramiona, ręce i palce. W trakcie robić częściej przerwy aby rozluźnić mięśnie dłoni i palcy.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Stawy dłoni i palców Stawy dłoni i palców

Codziennie ich używasz, codziennie pomagają Ci w każdej czynności. Zbudowane z drobnych stawów, kości i więzadeł razem tworzą dwie pomocne dłonie bez krótych ciężko się obejść. Poznaj ich budowę i funkcje, a także dowiedz się więcej o profilaktyce.

Najlepszy preparat na stawy dłoni i palców Najlepszy preparat na stawy dłoni i palców

Nadmierne zgięcie nadgarstka lub nienaturalne wygięcie dłoni spowodowane długą pracą na komputerze może wywołać mocny ból nadgarstka. Jeżeli odczuwają Państwo uciążliwe dolegliwości stawów dłoni oraz palców, należy jak najszybciej...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności