Aktywność fizyczna w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a których sportów należy unikać.

 

Jak rozpoznać RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane w skrócie RZS jest autoimmunologiczną chorobą tkanki łącznej, której charakterystycznymi objawami są:

  • ból i sztywność stawów obejmujące początkowo małe i średnie stawy rąk oraz stóp (zdarza się iż w początkowej fazie choroby zaatakowany jest np. staw barkowy lub kolanowy); szczególnie charakterystyczna jest sztywność poranna pojawiająca się po dłuższym okresie nieruszania stawu, np. po nocy;
  • obrzęk – będący przerostu błony maziowej w stawie;
  • ograniczenie ruchomości w stawach objętych procesem chorobowym;
  • deformacje stawowe – występujące w zaawansowanej postaci RZS.

Do objawów pozastawowych należą:

  • guzki reumatoidalne pojawiające się nad chorymi stawami, zwłaszcza na wyprostnej stronie stawu; guzki reumatoidalne mogą także występować np. w płucach lub sercu;
  • nadmierna suchość skóry;
  • zespół suchego oka powstały na skutek uszkodzenia gruczołów łzowych;
  • zmiany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych.

 

Sposoby spowolnienia RZS

Podstawowym sposobem leczenia pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów jest farmakoterapia. Jednak nie mniej ważną rolę w leczeniu RZS odgrywa odpowiednia dieta, wsparcie psychologiczne oraz fizjoterapia, a w tym także aktywność fizyczna, która ma ogromny wpływ na przebieg choroby i stan pacjenta. Zarówno ćwiczenia rehabilitacyjne jak i aktywność fizyczną dobiera się w zależności od stanu pacjenta. U pacjentów z zaawansowaną chorobą ważne jest zachowania jak najdłużej samodzielności, także wskazane jest wykonywanie czynności dnia codziennego, takich jak ubieranie się, przygotowywanie prostych posiłków, odkręcanie słoików, zmywanie naczyń czy podnoszenie kubka do ust. Bardzo ważne są także codzienne spacery.

 

Codzienna aktywność fizyczna może spowolnić rozwój RZS

 

RZS a aktywne uprawianie sportu

RZS czasami dotyka osoby młode i aktywne fizycznie. Pacjenci ci, nie powinni rezygnować ze swoich pasji, lecz w miarę możliwości dostosować je do stopnia zaawansowania choroby, np. jazdę na nartach czy snowboardzie zastąpić nartami biegowymi. RZS nie wyklucza również ćwiczeń na siłowni, zależy jakie stawy są dotknięte chorobą - ćwiczenia siłowe nie są dla chorych stawów. W trakcie aktywności fizycznej należy pozwolić sobie na przerwy i odpoczynek, ponieważ zmęczenie nieodzownie towarzyszy RZS. Czasami wystarczy krótka przerwa, aby ulżyć chorym stawom i odzyskać energię.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Dlaczego warto ćwiczyć?

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna poprawia ogólny stan pacjenta chorego na reumatoidalne zapalenie stawów, usprawnia stawy, zapobiega powstawaniu przykurczów oraz wzmacnia mięśnie. Wybierając aktywność fizyczną należy kierować się przede wszystkim stanem pacjenta, a także tym, żeby dana aktywność fizyczna nie obciążała nadmiernie stawów.

 

Dyscypliny sportowe dla chorych na RZS

Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest zalecany dla pacjentów chorych na RZS?

Dla pacjentów chorych na RZS odpowiednie będzie np.:

  • pływanie oraz ćwiczenia w wodzie  - aktywność bardzo zalecana u chorych na RZS, ponieważ ruch w środowisku wodnym (w ciepłej wodzie) doskonale odciąża powierzchnie stawowe, pozwala na wykonanie ruchu w większym zakresie bez bólu oraz rozluźnia mięśnie, zalecane jest zarówno pływanie jak i ćwiczenia, indywidualne bądź grupowe w środowisku wodnym, z wykorzystaniem różnych przyborów, np. piłek;
  • nordic walking – chód z kijkami jest bardzo zalecaną aktywnością dla chorych na RZS, zwłaszcza ze względu na to, że prawidłowo uprawiany nordic walking powoduje odciążenie stawów, aby jednak prawidłowo nauczyć się techniki nordic walking warto skorzystać z porad instruktora; należy tu także pamiętać o odpowiednim obuwiu z elastyczną podeszwą;
  • jazda na rowerze – aktywność zalecana dla chorych na RZS, jednak należy pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała, którą można osiągnąć poprzez indywidualne dostosowanie wysokości kierownicy i siodełka, wskazana jest jazda po terenie płaskim lub lekko pagórkowatym (jazda w terenie górzystym powoduje nadmierne obciążenie stawów) oraz po równych ścieżkach,w celu uniknięcia nadmiernych wstrząsów;
  • taniec – ta forma aktywności fizycznej oprócz ruchu daje także mnóstwo pozytywnych emocji;
  • pilates czy joga – aktywności te pozwalają zwiększyć zakres ruchów w stawach, ale także wyciszyć się i zrelaksować, doskonale wpływają także na postawę ciała oraz uczą bardzo ważnej dla chorych na RZS tzw. świadomości własnego ciała.

 

Jakiej aktywności fizycznej powinny unikać osoby chore na RZS?

Osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów powinny unikać przede wszystkim ćwiczeń siłowych w stawach objętych procesem zapalnym. Należy pamiętać także o tym, aby w ostrym okresie choroby, kiedy nasila się stan zapalny w stawach powstrzymać się ćwiczeń fizycznych.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Tags:

Zobacz również:

RZS - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku...

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto...

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

RZS a menopauza

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą.   

RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

Rehabilitacja w RZS

Odpowiednio dobrana rehabilitacja w RZS nie tylko zwiększa siłę mięśni i zapobiega ich zanikom, ale może także łagodzić dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jaki jest najczęściej zalecany zakres postępowania rehabilitacyjnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.