"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Aktywność fizyczna w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a których sportów należy unikać.

 

Jak rozpoznać RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane w skrócie RZS jest autoimmunologiczną chorobą tkanki łącznej, której charakterystycznymi objawami są:

 • ból i sztywność stawów obejmujące początkowo małe i średnie stawy rąk oraz stóp (zdarza się iż w początkowej fazie choroby zaatakowany jest np. staw barkowy lub kolanowy); szczególnie charakterystyczna jest sztywność poranna pojawiająca się po dłuższym okresie nieruszania stawu, np. po nocy;
 • obrzęk – będący przerostu błony maziowej w stawie;
 • ograniczenie ruchomości w stawach objętych procesem chorobowym;
 • deformacje stawowe – występujące w zaawansowanej postaci RZS.

 

Do objawów pozastawowych należą:

 • guzki reumatoidalne pojawiające się nad chorymi stawami, zwłaszcza na wyprostnej stronie stawu; guzki reumatoidalne mogą także występować np. w płucach lub sercu;
 • nadmierna suchość skóry;
 • zespół suchego oka powstały na skutek uszkodzenia gruczołów łzowych;
 • zmiany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych.

 

Sposoby spowolnienia RZS

Podstawowym sposobem leczenia pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów jest farmakoterapia. Jednak nie mniej ważną rolę w leczeniu RZS odgrywa odpowiednia dieta, wsparcie psychologiczne oraz fizjoterapia, a w tym także aktywność fizyczna, która ma ogromny wpływ na przebieg choroby i stan pacjenta. Zarówno ćwiczenia rehabilitacyjne jak i aktywność fizyczną dobiera się w zależności od stanu pacjenta. U pacjentów z zaawansowaną chorobą ważne jest zachowania jak najdłużej samodzielności, także wskazane jest wykonywanie czynności dnia codziennego, takich jak ubieranie się, przygotowywanie prostych posiłków, odkręcanie słoików, zmywanie naczyń czy podnoszenie kubka do ust. Bardzo ważne są także codzienne spacery.

 

Codzienna aktywność fizyczna może spowolnić rozwój RZS

 

RZS a aktywne uprawianie sportu

RZS czasami dotyka osoby młode i aktywne fizycznie. Pacjenci ci, nie powinni rezygnować ze swoich pasji, lecz w miarę możliwości dostosować je do stopnia zaawansowania choroby, np. jazdę na nartach czy snowboardzie zastąpić nartami biegowymi. RZS nie wyklucza również ćwiczeń na siłowni, zależy jakie stawy są dotknięte chorobą - ćwiczenia siłowe nie są dla chorych stawów. W trakcie aktywności fizycznej należy pozwolić sobie na przerwy i odpoczynek, ponieważ zmęczenie nieodzownie towarzyszy RZS. Czasami wystarczy krótka przerwa, aby ulżyć chorym stawom i odzyskać energię.

 

Dlaczego warto ćwiczyć?

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna poprawia ogólny stan pacjenta chorego na reumatoidalne zapalenie stawów, usprawnia stawy, zapobiega powstawaniu przykurczów oraz wzmacnia mięśnie. Wybierając aktywność fizyczną należy kierować się przede wszystkim stanem pacjenta, a także tym, żeby dana aktywność fizyczna nie obciążała nadmiernie stawów.

 

Dyscypliny sportowe dla chorych na RZS

Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest zalecany dla pacjentów chorych na RZS?

Dla pacjentów chorych na RZS odpowiednie będzie np.:

 • pływanie oraz ćwiczenia w wodzie  - aktywność bardzo zalecana u chorych na RZS, ponieważ ruch w środowisku wodnym (w ciepłej wodzie) doskonale odciąża powierzchnie stawowe, pozwala na wykonanie ruchu w większym zakresie bez bólu oraz rozluźnia mięśnie, zalecane jest zarówno pływanie jak i ćwiczenia, indywidualne bądź grupowe w środowisku wodnym, z wykorzystaniem różnych przyborów, np. piłek;
 • nordic walking – chód z kijkami jest bardzo zalecaną aktywnością dla chorych na RZS, zwłaszcza ze względu na to, że prawidłowo uprawiany nordic walking powoduje odciążenie stawów, aby jednak prawidłowo nauczyć się techniki nordic walking warto skorzystać z porad instruktora; należy tu także pamiętać o odpowiednim obuwiu z elastyczną podeszwą;
 • jazda na rowerze – aktywność zalecana dla chorych na RZS, jednak należy pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała, którą można osiągnąć poprzez indywidualne dostosowanie wysokości kierownicy i siodełka, wskazana jest jazda po terenie płaskim lub lekko pagórkowatym (jazda w terenie górzystym powoduje nadmierne obciążenie stawów) oraz po równych ścieżkach,w celu uniknięcia nadmiernych wstrząsów;
 • taniec – ta forma aktywności fizycznej oprócz ruchu daje także mnóstwo pozytywnych emocji;
 • pilates czy joga – aktywności te pozwalają zwiększyć zakres ruchów w stawach, ale także wyciszyć się i zrelaksować, doskonale wpływają także na postawę ciała oraz uczą bardzo ważnej dla chorych na RZS tzw. świadomości własnego ciała.

 

Jakiej aktywności fizycznej powinny unikać osoby chore na RZS?

Osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów powinny unikać przede wszystkim ćwiczeń siłowych w stawach objętych procesem zapalnym. Należy pamiętać także o tym, aby w ostrym okresie choroby, kiedy nasila się stan zapalny w stawach powstrzymać się ćwiczeń fizycznych.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

RZS a dieta RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

RZS a menopauza RZS a menopauza

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą. 

 

RZS - objawy i profilaktyka RZS - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku...

12 mitów na temat chorób reumatycznych 12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

Jak wzmocnić kolana? Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu 10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności